Anasayfa Video Galeri Foto Galeri Haber Ara Önemli Telefonlar Nöbetçi Eczaneler Künye İletisim
mudanyahabercisi.com

ADALAR SORUNU DEĞİL ÖĞRETMENEVİ MESELESİTarih 07 Eylül 2020, 22:37 Editör: Editör MUDANYA HABERCİ

ADALAR SORUNU DEĞİL ÖĞRETMENEVİ MESELESİ

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, mülkiyeti Mudanya Belediyesi’ne ait olan hem vatandaşlarımızın hem de öğretmenlerimizin hizmet aldığı ve tamamen kamu hizmeti veren Mudanya Öğretmenevini tahliye ettirdi. Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Mudanya Temsilciliği kamuoyunun sağlıklı bilgilendirilmesi adıma bir açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur.

Mudanya’da bir öğretmen evi ihtiyacının olduğu herkesin malumudur. İki dönem önce Mudanya’daki öğretmenevi ihtiyacının giderilmesi için dönemin belediye başkanı aynı zamanda bir eğitimci olan Hasan Aktürk ve Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan protokolle, Mudanya belediyesinin uhdesinde olan mevcut bina tadilattan geçirilerek öğretmenevine tahsis edildi.

Belki iş bilmemek belki iyi niyetle (zaten iyi amaçla herkesin bunun gibi iyi bir işe evet yiyeceği varsayımıyla) protokolde kira ibaresi konulmamış ve bir kira belirlenmemiş.  Kimsenin aklına aynı zamanda bir eğitim kurumu olan öğretmenevine yapılan tahsisin inatlaşma ve hırs uğruna iptal edilebileceği gelmemiştir. Hasan Aktürk döneminde yapılanların özetinin ardından şimdi geldiğimiz noktayı halkımızın takdirine sunalım.

Mudanya Belediye Başkanlığı 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde el değiştirip Hayri Türkyılmaz belediye başkanı olduktan hemen sonra Türkyılmaz, mülkiyeti belediyeye ati olan binanın boşaltılması için büyük bir mücadelenin içine girdi. Türkyılmaz o kadar büyük bir arzuyla öğretmenevini mevcut binadan çıkarmak istediğini sık sık tekrarlarken, bunların boşaltacağını yok diyerek mahkemeye başvuruyor.  Mahkemede belediye kanundaki belediye malları sosyal amaçlı da olsa bedelsiz verilemez maddesine dayanak belediyeyi haklı bularak tahliye kararı veriyor. Kararı eline alan Türkyılmaz, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yazı göndererek 10 gün içinde binanın boşaltılmasını istiyor.

Malum geçtiğimiz günlerde bu bina boşaltıldı ve belediye başkanı binayı ziyaret ederek burayı vatandaşa açacağını ve sosyal tesis yapacağını açıkladı. Kendisi de bir kamu kurumunu yönetmesine rağmen diğer kamu kurumları ile kavga etmeyi kendisine bir yöntem olarak kabul eden Türkyılmaz, yine belediyenin malımı kimse yiyemez gibi bulunduğu makamı yakışmayacak bir üslupla kendisinden başka tüm kurumları suçlar siyasetine devam etti.

El cevap;

Bu bina Mudanya Belediyesi’nin mülküdür doğru. Ancak halka hizmet için kullanacağım dediği bina zaten tüm halka açık bir hizmet anlayışıyla hizmet veriyor ve tüm diğer öğretmenevleri gibi kar amacı gütmüyor. Mudanya’nın malını kimseye yedirmem sözleri ile ötekileştirilen kesim yani öğretmenlerin ve yakınlarının Mudanya’daki o mallarda hakkı yok mudur?

Burada belirtmek isteriz ki Öğretmenevleri lokal, yemekhane ve  yatakhanelerden oluşur.  Bu üç bölümde verilen hizmetler tüm vatandaşlarımıza açık olup sadece öğretmenlerimize değil tüm halkın hizmetindedir. Yıl boyunca birçok misafir konaklamaları yapılıp, her gün birçok emekli öğretmenlerde dahil olmak üzere vatandaşlarımıza lokal ve yemekhane hizmeti verilir. Mudanya Öğretmenevinde de kurum, kuruluş, STK ve vatandaşların birçok etkinliği yapıldı hizmet verdiği süre boyunca. Toplantı, tanıtım, düğün, nişan davet vb birçok etkinlik yapıldı.

 

Hiçbir öğretmenevinde olmadığı gibi Mudanya Öğretmenevinde de kar amacı güdülmüyor, elde edilen tüm gelirler kaliteyi artırmak için kullanılıyor, Öğretmenevi yönetmeliği doğrultusunda başka alanlarda kullanılamıyor.

 

Hayri Türkyılmaz beyin ısrarı ile öğretmenevimiz tahliye tebliğ bildirildikten sonra 10 gün resmi izin, belediye başkanının lütfu ile bir sürede idari inisiyatif ile Ağustos sonunda kurumun eşyaları apar topar Güzelyalı hizmet veren Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü binasının alt katına taşınarak boşaltılmıştır. Mudanya Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nün boş katları Öğretmenevi olarak değerlendirilmesi planlansa da gerek önemli bir masrafın ortaya çıkacak olması gerekse bu çalışmaların aylar alacak olması nedeniyle aylarca kapalı kalmasına sebep olacaktır.

Tahliye sonrasında zorunlu olarak Eylül hatta Ekim ayları ve sonrasında alınan tüm randevuları iptal edilmiş, işçiler mağdur duruma düşmüş, hizmetlerin tamamı kesintiye uğramış ve durdurulmuştur. Buradan Mudanya Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen sendikası aynı zamanda yetkili sendika olarak tüm öğretmen ve memurlar adına birkaç soru sormak istiyoruz.

 SORUYORUZ!”

1."Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır" diyerek öğretmene bu kadar önem atfeden Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu bir partinin temsilcisi nasıl olur da öğretmeni, öğretmenevini yaka paça dışarı atıyor.

2-Protokolü belli bir bedel yazarak yenilemek yerine, nasıl oluyor da tüm vatandaşları bu hizmetten mahrum ediyor.

3- Nasıl oluyor da her bölümü ile her alanıyla toplumun hizmetinde olan Öğretmenevi sanki sadece bir gruba bir mesleğe aitmiş gibi lanse ediliyor. Kamuoyunda yanlış bir algı oluşması için çaba harcanıyor?

4.Nasıl bir belediye ki lokalinden hizmet alan (ki çoğu CHP gönül vermiş öğretmenlerin de olduğu) vatandaşların "Öğretmenevimizi elimizden almayın, bizi evsiz bırakmayın" taleplerine sessiz kalıyor. Tam aksi uygulamaları hızlandırıyor.

5. Mağdur edilen Öğretmenevi çalışanları ve buradan hizmet alan vatandaşlar bu ülkenin 1. Sınıf vatandaşı olarak görülmüyor mu?

Bir kamu kurumunun başka bir kamu kurumuna yönelik bu anlamsız tavrını, hizmet etmesi gerekenlerin hizmeti kesintiye uğratma çabalarını ve yanlış ve eksik bilgilerle kamuoyunun yanıltılmak istenmesini kamuoyunun takdirine sunuyoruz.

 

Taktir Yüce Milletin, Mudanyalı Hemşerilerimizindir.  |  Bu haber 7270 defa okunmuştur.

MANŞET  KATEGORİSİNDEN HABERLER

MUDANYA'DA TARIM ARAZİLERİ SU ALTINDA KALDI

MUDANYA'DA TARIM ARAZİLERİ SU ALTINDA KALDI Mudanya'ya Bağlı kırsal mahallerde son yağışlar sonrası Nilüfer Çay'ının taşmasıyla ekili tarım alanları su...

MUDANYALI AVUKATIN HIZINA YETİŞİLMİYOR

MUDANYALI AVUKATIN HIZINA YETİŞİLMİYOR Mudanya'nın Göynüklü Mahallesinde i,kamet eden Av. İbrahin Turan, başarılı avukatlığının yanında kırsaldaki Göy...

ÜST GEÇİDİN ALTINA GİREREK DURABİLDİ

ÜST GEÇİDİN ALTINA GİREREK DURABİLDİ Sabah saatlerinde ekmek dağıtımı için Güzelyalı'dan Mudanya istikametine hareket eden 16 ACA 85 plakalı hafif t...

SAHANIN RENGİNİ GENÇLER BELİRLEDİ

SAHANIN RENGİNİ GENÇLER BELİRLEDİ Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilenen Mudanya Basketbol Sahası’nın zeminine uygulanacak renk, anket çalı...

100 BİN DOLARLIK HEYKELİ SATMAYA ÇALIŞIRKEN YAKALANDILAR

100 BİN DOLARLIK HEYKELİ SATMAYA ÇALIŞIRKEN YAKALANDILAR Mudanya Kumyaka Mahallesinde 100 bin dolar değerinde olduğu bildirilen bronz heykeli satmaya çalışan A.G. (37) ve M...

GİRİT MAHALLESİ'NE ANITLAR KURULUNDAN BEKLENEN ONAY GELDİ

GİRİT MAHALLESİ'NE ANITLAR KURULUNDAN BEKLENEN ONAY GELDİ Mudanya’nın önemli tarihi ve turistik değeri Girit Mahallesinde esnafın ruhsat mağduriyetinin giderilmesi için hazı...

ÖMERBEY CAMİİNİN ONARIMINA BAŞLANIYOR

ÖMERBEY CAMİİNİN ONARIMINA BAŞLANIYOR 1715 yılında Ömer Bey tarafından yaptırılan, kullanım alanı 200 m2 olan camii birçok kez onarım görmesinin ardından...

MUDANYA ZEYTİN KOOPERATİFİ GENEL KURUL YAPIYOR

MUDANYA ZEYTİN KOOPERATİFİ GENEL KURUL YAPIYOR S.S. 150 Sayılı Mudanya Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yıldız, 30.03.2021 Salı günü Yör...

BURSA VALİSİ CANBOLAT MUDANYA'DA COVİD-19 DENETİMİNDE

BURSA VALİSİ CANBOLAT MUDANYA'DA COVİD-19 DENETİMİNDE İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün emirleri doğrultusunda Mudanya'da gerçekleşen Covid-19 den...

HAVA DURUMU

NÖBETÇİ ECZANE

Tüm fotoğraflar

  MUDANYA'DA TARIM ARAZİLERİ SU ALTINDA KALDI
 

MUDANYA'DA TARIM

İzlenme:1218

   
  MUDANYALI AVUKATIN HIZINA YETİŞİLMİYOR
 

MUDANYALI AVUKATIN H

İzlenme:1588

   
  MUDANYA GİRİTYA'DA KONGRE ZAMANI
 

MUDANYA GİRİTYA'

İzlenme:1756

   
  ÜST GEÇİDİN ALTINA GİREREK DURABİLDİ
 

ÜST GEÇİDİN ALTINA G

İzlenme:2208

   

Tüm videolar

  BURSA’NIN SOKAKLARI NOTALARLA RENKLENİYOR
 

BURSA’NIN SOKAKLARI

İzlenme:82

   
  ŞEHİR UYKUDA, BÜYÜKŞEHİR İŞBAŞINDA
 

ŞEHİR UYKUDA, BÜYÜKŞ

İzlenme:86

   
  BARAJLAR DOLDU, KUYULAR DEVRE DIŞI KALDI
 

BARAJLAR DOLDU, KUYU

İzlenme:486

   
  FETHİN 695’İNCİ YILI
 

FETHİN 695’İNCİ YILI

İzlenme:2064

   

mudanyahabercisi.com
© 2015-2016. Tüm hakları saklıdır. Sitemiz, Mudanya Gazeteciler Derneği üyesidir.
İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberlerin kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır.
Yazı, haber ve yorumlardaki düşünce ve görüşler yazarını bağlar. Tüm hakları saklıdır.