Anasayfa Video Galeri Foto Galeri Haber Ara Önemli Telefonlar Nöbetçi Eczaneler Künye İletisim
mudanyahabercisi.com

ADALAR SORUNU DEĞİL ÖĞRETMENEVİ MESELESİTarih 07 Eylül 2020, 22:37 Editör: Editör MUDANYA HABERCİ

ADALAR SORUNU DEĞİL ÖĞRETMENEVİ MESELESİ

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, mülkiyeti Mudanya Belediyesi’ne ait olan hem vatandaşlarımızın hem de öğretmenlerimizin hizmet aldığı ve tamamen kamu hizmeti veren Mudanya Öğretmenevini tahliye ettirdi. Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Mudanya Temsilciliği kamuoyunun sağlıklı bilgilendirilmesi adıma bir açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur.

Mudanya’da bir öğretmen evi ihtiyacının olduğu herkesin malumudur. İki dönem önce Mudanya’daki öğretmenevi ihtiyacının giderilmesi için dönemin belediye başkanı aynı zamanda bir eğitimci olan Hasan Aktürk ve Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan protokolle, Mudanya belediyesinin uhdesinde olan mevcut bina tadilattan geçirilerek öğretmenevine tahsis edildi.

Belki iş bilmemek belki iyi niyetle (zaten iyi amaçla herkesin bunun gibi iyi bir işe evet yiyeceği varsayımıyla) protokolde kira ibaresi konulmamış ve bir kira belirlenmemiş.  Kimsenin aklına aynı zamanda bir eğitim kurumu olan öğretmenevine yapılan tahsisin inatlaşma ve hırs uğruna iptal edilebileceği gelmemiştir. Hasan Aktürk döneminde yapılanların özetinin ardından şimdi geldiğimiz noktayı halkımızın takdirine sunalım.

Mudanya Belediye Başkanlığı 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde el değiştirip Hayri Türkyılmaz belediye başkanı olduktan hemen sonra Türkyılmaz, mülkiyeti belediyeye ati olan binanın boşaltılması için büyük bir mücadelenin içine girdi. Türkyılmaz o kadar büyük bir arzuyla öğretmenevini mevcut binadan çıkarmak istediğini sık sık tekrarlarken, bunların boşaltacağını yok diyerek mahkemeye başvuruyor.  Mahkemede belediye kanundaki belediye malları sosyal amaçlı da olsa bedelsiz verilemez maddesine dayanak belediyeyi haklı bularak tahliye kararı veriyor. Kararı eline alan Türkyılmaz, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yazı göndererek 10 gün içinde binanın boşaltılmasını istiyor.

Malum geçtiğimiz günlerde bu bina boşaltıldı ve belediye başkanı binayı ziyaret ederek burayı vatandaşa açacağını ve sosyal tesis yapacağını açıkladı. Kendisi de bir kamu kurumunu yönetmesine rağmen diğer kamu kurumları ile kavga etmeyi kendisine bir yöntem olarak kabul eden Türkyılmaz, yine belediyenin malımı kimse yiyemez gibi bulunduğu makamı yakışmayacak bir üslupla kendisinden başka tüm kurumları suçlar siyasetine devam etti.

El cevap;

Bu bina Mudanya Belediyesi’nin mülküdür doğru. Ancak halka hizmet için kullanacağım dediği bina zaten tüm halka açık bir hizmet anlayışıyla hizmet veriyor ve tüm diğer öğretmenevleri gibi kar amacı gütmüyor. Mudanya’nın malını kimseye yedirmem sözleri ile ötekileştirilen kesim yani öğretmenlerin ve yakınlarının Mudanya’daki o mallarda hakkı yok mudur?

Burada belirtmek isteriz ki Öğretmenevleri lokal, yemekhane ve  yatakhanelerden oluşur.  Bu üç bölümde verilen hizmetler tüm vatandaşlarımıza açık olup sadece öğretmenlerimize değil tüm halkın hizmetindedir. Yıl boyunca birçok misafir konaklamaları yapılıp, her gün birçok emekli öğretmenlerde dahil olmak üzere vatandaşlarımıza lokal ve yemekhane hizmeti verilir. Mudanya Öğretmenevinde de kurum, kuruluş, STK ve vatandaşların birçok etkinliği yapıldı hizmet verdiği süre boyunca. Toplantı, tanıtım, düğün, nişan davet vb birçok etkinlik yapıldı.

 

Hiçbir öğretmenevinde olmadığı gibi Mudanya Öğretmenevinde de kar amacı güdülmüyor, elde edilen tüm gelirler kaliteyi artırmak için kullanılıyor, Öğretmenevi yönetmeliği doğrultusunda başka alanlarda kullanılamıyor.

 

Hayri Türkyılmaz beyin ısrarı ile öğretmenevimiz tahliye tebliğ bildirildikten sonra 10 gün resmi izin, belediye başkanının lütfu ile bir sürede idari inisiyatif ile Ağustos sonunda kurumun eşyaları apar topar Güzelyalı hizmet veren Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü binasının alt katına taşınarak boşaltılmıştır. Mudanya Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nün boş katları Öğretmenevi olarak değerlendirilmesi planlansa da gerek önemli bir masrafın ortaya çıkacak olması gerekse bu çalışmaların aylar alacak olması nedeniyle aylarca kapalı kalmasına sebep olacaktır.

Tahliye sonrasında zorunlu olarak Eylül hatta Ekim ayları ve sonrasında alınan tüm randevuları iptal edilmiş, işçiler mağdur duruma düşmüş, hizmetlerin tamamı kesintiye uğramış ve durdurulmuştur. Buradan Mudanya Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen sendikası aynı zamanda yetkili sendika olarak tüm öğretmen ve memurlar adına birkaç soru sormak istiyoruz.

 SORUYORUZ!”

1."Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır" diyerek öğretmene bu kadar önem atfeden Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu bir partinin temsilcisi nasıl olur da öğretmeni, öğretmenevini yaka paça dışarı atıyor.

2-Protokolü belli bir bedel yazarak yenilemek yerine, nasıl oluyor da tüm vatandaşları bu hizmetten mahrum ediyor.

3- Nasıl oluyor da her bölümü ile her alanıyla toplumun hizmetinde olan Öğretmenevi sanki sadece bir gruba bir mesleğe aitmiş gibi lanse ediliyor. Kamuoyunda yanlış bir algı oluşması için çaba harcanıyor?

4.Nasıl bir belediye ki lokalinden hizmet alan (ki çoğu CHP gönül vermiş öğretmenlerin de olduğu) vatandaşların "Öğretmenevimizi elimizden almayın, bizi evsiz bırakmayın" taleplerine sessiz kalıyor. Tam aksi uygulamaları hızlandırıyor.

5. Mağdur edilen Öğretmenevi çalışanları ve buradan hizmet alan vatandaşlar bu ülkenin 1. Sınıf vatandaşı olarak görülmüyor mu?

Bir kamu kurumunun başka bir kamu kurumuna yönelik bu anlamsız tavrını, hizmet etmesi gerekenlerin hizmeti kesintiye uğratma çabalarını ve yanlış ve eksik bilgilerle kamuoyunun yanıltılmak istenmesini kamuoyunun takdirine sunuyoruz.

 

Taktir Yüce Milletin, Mudanyalı Hemşerilerimizindir.  |  Bu haber 7156 defa okunmuştur.

MANŞET  KATEGORİSİNDEN HABERLER

KADERİNE TERK EDİLEN KÖPEK KURTARILMAYI BEKLİYOR

KADERİNE TERK EDİLEN KÖPEK KURTARILMAYI BEKLİYOR Mudanya İstasyon Caddesinde bir binanın teras katında günlerdir aç ve soğukta kalan köpek adeta ağlarcasına yoldan ...

YILDIZ "ZEYTİNCİ İÇİN EN ZOR SEZON OLDU"

YILDIZ 150 Sayılı Mudanya Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu başkanı Ali Yıldız, zeytin alım sezonunun sona erm...

7 SENEDİR UYUYOR UYUTUYORSUNUZ

7 SENEDİR UYUYOR UYUTUYORSUNUZ Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mudanya Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Bülent Erden sosyal medya hesabından Güzelya...

BURSA VALİLİĞİ'NDEN 'SAĞANAK' UYARISI

BURSA VALİLİĞİ'NDEN 'SAĞANAK' UYARISI Bursa Valiliği'nce kentte sağanak beklendiği belirtilerek, olası olumsuzluklara karşı tedbirli olunması için uy...

EMİR ALİ USTANIN ADI PAZAR YERİNE ÖNERİLDİ

EMİR ALİ USTANIN ADI PAZAR YERİNE ÖNERİLDİ Yılın ilk Ocak ayı Mudanya Belediye Meclis toplantısında AK Parti Grubu, 25 yıl Mudanya’da Esnaf Teşkilatları başka...

MARMARABİRLİK 5. DİLİM ÖDEMESİNİ YAPIYOR

MARMARABİRLİK 5. DİLİM ÖDEMESİNİ YAPIYOR Marmarabirlik’te 2020/2021 iş yılı ürün alım kampanyasının sonuna gelinirken, ürün bedelleri ödenmeye devam ediyor....

ESNAF ODASI ERTAN ABDÜLAZİZOĞLU'NA EMANET

ESNAF ODASI ERTAN ABDÜLAZİZOĞLU'NA EMANET Mudanya Esnaf ve Sanatkarlar Odasından yapılan açıklamada Merhum Başkan Emir Ali Usta'nın vefatı sonrası boşlan...

MUDANYA'DA HAYVAN İŞLETMECİSİNE ARİ SERTİFİKASI

MUDANYA'DA HAYVAN İŞLETMECİSİNE ARİ SERTİFİKASI Mudanya'da Büyükbaş ve Küçükbaş hayvan işletmeciliği yapan işletmelerden uygun görülenlere Mudanya Kaymakamı Fa...

MUDANYA "USTA" SINI KAYBETTİ

MUDANYA Mudanya'da 25 yılı aşkındır Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı ile yaklaşık 10 yıldır Esnaf Sanatkarlar Kred...

HAVA DURUMU

NÖBETÇİ ECZANE

Tüm fotoğraflar

  MUHTAR ŞEREF SÖZÜNÜ TUTTU
 

MUHTAR ŞEREF SÖZÜNÜ

İzlenme:2922

   
  MUDANYA'NIN AMATÖR KULÜPLERİNE GÜREŞÇİ JESTİ
 

MUDANYA'NIN AMAT

İzlenme:2894

   
  MUDANYA'DA RİSKLİ BİNA EĞİTİME HİZMET VERECEK
 

MUDANYA'DA RİSKL

İzlenme:3368

   
  MUDANYA AK PARTİ GAZETECİLERİ AĞIRLADI
 

MUDANYA AK PARTİ GAZ

İzlenme:3426

   

Tüm videolar

  BURSA’YA E-SPOR MERKEZİ
 

BURSA’YA E-SPOR MERK

İzlenme:364

   
  MİLLİ GÜREŞÇİYE  MORAL ZİYARETİ
 

MİLLİ GÜREŞÇİYE MOR

İzlenme:1194

   
  KARLA KESİNTİSİZ MÜCADELE
 

KARLA KESİNTİSİZ MÜC

İzlenme:1192

   
  YÜREĞİMİZE KAR SERPİLDİ
 

YÜREĞİMİZE KAR SERPİ

İzlenme:1210

   

SON DAKİKA Bursa Haberleri

mudanyahabercisi.com
© 2015-2016. Tüm hakları saklıdır. Sitemiz, Mudanya Gazeteciler Derneği üyesidir.
İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberlerin kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır.
Yazı, haber ve yorumlardaki düşünce ve görüşler yazarını bağlar. Tüm hakları saklıdır.