Anasayfa Video Galeri Foto Galeri Haber Ara Önemli Telefonlar Nöbetçi Eczaneler Künye İletisim
mudanyahabercisi.com

HATİPOĞLU, Tarih 15 Eylül 2020, 10:35 Editör: Editör MUDANYA HABERCİ

HATİPOĞLU, "REFÜJ DÜZENLEMESİ HAYATİ TEHLİKE ARZ EDİYOR"

Mudanya Yeni Mahalle Dikilitaş Mevkii Refüj Düzenlemesi Adı Altında Plan Değişikliği Yapılması hakkında Mudanya İYİ Parti İlçe başkanı Hüseyin Hatipoğlu yaptığı basın açıklamasıyla konun takipçisi olacaklarının mesajını verdi.

Hatipoğlu yaptığı açıklamasında, "İYİ Parti Mudanya İlçe Başkanlığı olarak bizler, UKOME Kurulu'nun 30.01.2020 tarihli 2020/9 kararıyla, Mudanya Belediyesi Meclisi'ne gönderdiği, Yeni Mahalle Bursa Asfaltı üzerindeki Dikilitaş Mevkiinde refüj düzenlemesi adı altında 1/1000 ölçekli uygulama plan değişikliği talebini uzman ekiplerimizle birlikte yerinde ve mahallinde inceledik.

İncelemelerimiz sonucunda; düzenleme önerisinde 50 yıldır kullanılan yolda Dikilitaş Caddesi'ne giriş kısmının açık olmasına karşın, anayola çıkışı bulunan Dikilitaş Caddesi'nin tek yönünün trafiğe kapatılarak trafiğin Tadal Zeytin İşletmesi'nin yanından verilecek olmasının tehlike arz ettiği gerçektir. Ayrıca karayolu üzerinde sel taşkını ve yağmur suyu köprüsünün varlığı sebebi ile yolun 3 şeritten 2 şeride düşmesi de mevcut karayolunda tehlikeyi bir kat arttırdığı kesindir. Her yıl birkaç kez de ölümlü ve maddi hasarlı kazaların olduğu bölgede, karayolu durumunun uygun olmadığı, trafiğin hızlı aktığı yerde görüş açısınında düştüğü gözlemlendi. Böylelikle ölümlü kaza sayılarının, daha da artacağı tespit edilmiştir.

Refüj çalışmasının altında yatan gizli nedenin, Yeni Mahalle'de apartman ve sitelerle çevrili olan 1416 ada 5 parseldeki taşınmazın akaryakıt istasyonuna dönüştürüleceği, Mudanya Belediye Meclisi'nin Eylül ayı gündeminde bulunan 17. maddenin kabul edilmesi ile de buna kılıf hazırlandığı düşüncesi hâkimdir.

Adı geçen 1416 ada 5 parseldeki arsada yanıcı ve patlayıcı madde içeriği olan akaryakıt ve Lpg İstasyonuna izin verilecek olması konutlar ve yerleşim alanları ile iç içe olması nedeniyle mümkün olmamalıdır. Aksi bir patlama ve infilak durumunda, çevresindeki konutların akaryakıt istasyonuna yakın ve olmasından dolayı can ve mal kaybına sebep olacağı da aşikârdır.

Yeni Mahalle Dikilitaş bölgesinde ikamet eden mahalle sakinlerinin de, bir kişinin menfaati uğruna refüj çalışması adı altında mevcut yolun iptal edilmesine,  halkın hayatının zorlaştırılmasına ve hayati tehlike yaşayacakları doğrultusundaki endişe içeren tepkilerine de şahit olduk. Dolayısı ile UKOME’nin almış olduğu bu karara, mahalle sakinleri ve uzmanların tepki göstermesini haklı bulduk.

İdare hukuku bakımından, tüm idari işlemler ve imar planlarındaki değişiklikler kamu yararına olmalıdır. Kamu yararı ise bir şehrin bütününü ve toplumun bütününü kapsamalı, kişilerin şahsi menfaatlerine ve çıkarlarına indirgenmemelidir!

İşin başındaki karar mercii olan kurumlara ve makamlara soruyoruz; Mudanya’da kamu yararına yapılması gereken o kadar çok iş varken, buraya yapılması düşünülen akaryakıt istasyonu için refüj düzenlemesi adı altında yapılmak istenen çalışma halkımızın ve mahalle sakinlerinin hangi acil ihtiyacını karşılayacaktır. İhtiyaç karşılamaktan ziyade, sorunlar zincirinin başlangıcı olacağı açıktır.

O yüzden;

İYİ Parti Mudanya İlçe Başkanlığı olarak, ileride hedeflenen ve yapılmak istenen akaryakıt istasyonuna zemin hazırlayacak olan söz konusu refüj düzenlemesine yönelik kararı Mudanya ve Büyükşehir belediyelerinin meclis üyelerinin geleceğe kötü miras bırakmamaları için onaylamamaları gerektiğini temenni ediyoruz. Meclis üyeleri ve belediye başkanlarının, sinsi planlar doğrultusunda hazırlanan bu tuzağa düşmemelerini diliyoruz.

İYİ Parti Mudanya İlçe Başkanlığı olarak; bu akaryakıt tesisinin kesinlikle konut alanı içerisine yapılmaması gerektiğini bir kez daha savunuyoruz. Eğer; mecliste bu konu oylamaya sunulur ise İYİ Parti Meclis Üyemiz vasıtası ile kabul edilmemesi için red oyu vereceğimiz açık ve nettir.

Kişilerin çıkarları için değil, vatandaşlarımızın menfaatini savunacağız. Yeni Mahalle ve Mudanya halkımızın her zaman yanında olacağız. Halkımızın hakkı, hukuku ve menfaati doğrultusunda her türlü mücadelemizi İYİ Parti Mudanya İlçe Başkanlığı olarak sonuna kadar sürdüreceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın" diyerek açıklamasını sonlandırdı.  |  Bu haber 4706 defa okunmuştur.

SİYASİ  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İYİ PARTİDEN GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİ

İYİ PARTİDEN GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİ İyi Parti İlçe Teşkilatı Başkan Hüseyin Hatipoğlu öncülüğünde, Pazar günü Işıklı Mahallesindeki köy yerleşim alanı ...

SİNAN ŞENTÜRK'TEN, SEÇİMLERE İTİRAZ

SİNAN ŞENTÜRK'TEN, SEÇİMLERE İTİRAZ Ak Parti Mudanya İlçe Başkanlığı’nın 7. Olağan Genel Kurulu’nda 75 delegenin imzasıyla ilçe başkanlığına aday göste...

MUDANYA AK PARTİ KONGRESİNDE SÖĞÜTLÜ GÜVEN TAZELEDİ

MUDANYA AK PARTİ KONGRESİNDE SÖĞÜTLÜ GÜVEN TAZELEDİ Bu gün gerçekleşen Mudanya AK Parti ilçe kongresinde, ilçe başkanlığına seçilen Av. İnci Söğütlü Güven tazeledi.

MARMARABİRLİK VE MEMUR SEN'DEN SÖĞÜTLÜYE TAM DESTEK

MARMARABİRLİK VE MEMUR SEN'DEN SÖĞÜTLÜYE TAM DESTEK Marmarabirlik Genel Başkanı Sn. Hidamet Asa Marmarabirlik Mudanya Başkanı Sn. Ali Yıldız ve yönetim kurulu, ile Mem...

MİLLETVEKİLİ REFİK ÖZEN’DEN HASTANE ZİYARETİ

MİLLETVEKİLİ REFİK ÖZEN’DEN HASTANE ZİYARETİ AK Parti Bursa Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Milli Savunma Komisyonu Başkanvekili Refik Özen,...

SİNAN ŞENTÜRK, AK PARTİ MUDANYA'YA ADAY

SİNAN ŞENTÜRK, AK PARTİ MUDANYA'YA ADAY Ak Parti'de bir dönem ilçe yöneticiliğinin yanı sıra belediye başkan aday adaylığı bulunan Sinan Şentürk, parti...

İNCİ SÖĞÜTLܒDEN YOL ARKADAŞLARINA TEŞEKKÜR

İNCİ SÖĞÜTLܒDEN YOL ARKADAŞLARINA TEŞEKKÜR AK Parti Mudanya İlçe Başkanı Av. İnci Söğütlü, 7. Olağan Kongre öncesi gerçekleştirdiği son yönetim kurulu toplant...

SP "SORUNLAR KABUS HALİNE GELDİ"

SP Mudanya Saadet Partisi İlçe Başkanı Saim Sakin yaptığı yazılı açıklamasında, Mudanya'da git gide büyüyen sorunl...

MHP MUDANYA ERKUT SEYMENLER' E EMANET

MHP MUDANYA ERKUT SEYMENLER' E EMANET Mudanya Milliyetçi Hareket Partisi 13. Kongresinde atamayla göreve gelen Erkut Seymenler tek listeyle çıktığı seçim...

NÖBETÇİ ECZANE

HAVA DURUMU

Tüm fotoğraflar

  YANGIN KONTROL ALTINA ALINABİLDİ
 

YANGIN KONTROL ALTIN

İzlenme:1286

   
  MUDANYA AK PARTİ KONGRESİNDE SÖĞÜTLÜ GÜVEN TAZELEDİ
 

MUDANYA AK PARTİ KON

İzlenme:1814

   
  MUDANYA'DA KORONA DENETİMİ HIZ KESMİYOR
 

MUDANYA'DA KORON

İzlenme:2618

   
  MUDANYA HAS MAHALLEDE MEZARLIK İSYANI
 

MUDANYA HAS MAHALLED

İzlenme:3022

   

Tüm videolar

  TOPLU TAŞIMADA KORONA DENETİMİ
 

TOPLU TAŞIMADA KORON

İzlenme:1214

   
  ÜRETEN KADINLARA BÜYÜKŞEHİR DESTEĞİ
 

ÜRETEN KADINLARA BÜY

İzlenme:1606

   
  ALTIPARMAK’A ANI DUVARI
 

ALTIPARMAK’A ANI DUV

İzlenme:1618

   
  T2’DE İŞLER RAYINA GİRDİ
 

T2’DE İŞLER RAYINA G

İzlenme:2126

   

mudanyahabercisi.com
© 2015-2016. Tüm hakları saklıdır. Sitemiz, Mudanya Gazeteciler Derneği üyesidir.
İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberlerin kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır.
Yazı, haber ve yorumlardaki düşünce ve görüşler yazarını bağlar. Tüm hakları saklıdır.