Anasayfa Video Galeri Foto Galeri Haber Ara Önemli Telefonlar Nöbetçi Eczaneler Künye İletisim
mudanyahabercisi.com

ÖĞRENCİ “DERT” OKUYOR; ÖĞRETMEN “ÇİLE” DOLDURUYOR!Tarih 21 Ocak 2021, 15:38 Editör: Editör MUDANYA HABERCİ

ÖĞRENCİ “DERT” OKUYOR; ÖĞRETMEN “ÇİLE” DOLDURUYOR!

İYİ Parti Bursa’dan, “İktidarın Eğitim Politikası ve Pandeminin Etkisi” 2020-21 Eğitim Öğretim Yılı Güz Dönemi’nin bittiği şu günlerde, 18 yıllık iktidarın, ekonomi başta olmak üzere pek çok konuda olduğu gibi Eğitim-Öğretim alanında da sınıfta kaldığını söyledi.

Bir tarafta her sene eğitim sisteminde değişiklikler yapan siyasiler ve idareciler, diğer tarafta ise deneme tahtasına dönmüş öğrenciler; sonuç itibari ile de içinden çıkılmaz bir hal almış olan milli eğitim sistemi...

Bursa’mızda onlarca, ülkemizde ise yüzlerce, yeniden yapılmak üzere yıkılan ama her nedense bir türlü yapılmayan okullarımız var.

10 Ayda Tek Çivi Çakılmadı!

Oysaki, yaklaşık 10 aydır yapılan uzaktan eğitim uygulaması, okulları yenilemek için son derece önemli bir fırsat yaratmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı Faaliyet Raporu’na göre, ikili eğitim yapılan okul oranı yüzde 25’dir. Başka bir ifade ile Türkiye’de, her dört okuldan birinde ikili eğitim yapılıyor.

Spor salonu bulunan okul oranı, sadece yüzde 13 ve okulların yüzde 87’sinde, beden eğitimi yapacak alan yok. Diğer açıdan maalesef okullarımızın yüzde 61’inde kütüphane, yüzde 62’sinde de çok amaçlı salon bulunmuyor. Bu da göstermektedir ki, inşaatçılığı ile övünen, ekonomik kalkınmayı dağa, taşa, ovaya, bayıra beton atmaya endeksleyen bu iktidar, okullarımızın yenilenmesi konusunda tam anlamıyla sınıfta kalmıştır.

Özel Okullar Öksüz Kaldı

2018-19 Eğitim Öğretim Yılı raporuna göre, Türkiye’de 54.732 resmi, 13.679 özel okul bulunuyor. 2003 yılında özel okulların resmi okullara oranı sadece yüzde 2 iken bugün bu oran yüzde 25’e çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Ancak ne yazık ki, hükümet eliyle çoğaltılan özel okullar, pandemi sürecinde yine aynı iktidar tarafından yalnız ve yakıcı sorunlarıyla baş başa bırakıldı.

Gerek öğrenci kaybı, gerekse maaşlarını alamayan öğretmen kaybından dolayı, ülke genelinde tam 936 özel okul resmen iflas etti. Ek olarak, bu kurumlardan iş alan kantinci ve servisçi esnafın durumu da tabi ki içler acısı. Özetle iktidar; özel okullar konusunda da yaraya merhem olabilecek özgün bir politika üretemedi ve tek kelimeyle sınıfta kaldı. Pandeminin bu zorlu günlerinde öğrencilerimizin tablet, bilgisayar ve internet ihtiyaçlarının had safhada olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Yapılan araştırmalar, iki öğrenciden birisinin bu imkânlardan yoksun olduğunu da tüm çıplaklığı ile ortaya çıkardı.

Fatih Projesi Fos Çıktı!

Milyonlarca öğrencimizin olduğu ülkemizde sadece 150.000 tablet dağıtılabilmiş, övünerek açıklanan FATİH projesi ile vaat edilenlerin hiçbiri gerçekleşmemiştir. Çocuklarımız, ebeveynlerinin cep telefonlarını da kullanarak, 3 kişi ile aynı anda eğitim almak zorunda bırakılmıştır.

Bursa’mızda online eğitime; Yıldırım ilçesi Ankara asfaltı altı yüzde 40, üst mahalleleri yüzde 65, Nilüfer ilçesi ise yüzde 85 oranında dahil olabilmişlerdir. Tablet dağıtımı ise Bursa gibi bir metropolde sadece yüzde 10 oranında gerçekleşmiştir. Elektronik Bilişim Ağı (EBA) çöktüğünde, EBA’nın kapasitesinin 40 bin öğrenciyle sınırlı olduğunu dahi bilmeyen Milli Eğitim Bakanı, eğitimdeki sorunlardan uzak, son derece rahat bir tavırla, “Bunda ne var, demek ki çok tercih ediliyoruz” diyebilmiştir.

Utandıran Fiyasko; EBA

Tam bir fiyasko olan EBA; yüz yüze eğitimde 18 yıldır fırsat eşitliğini zaten sağlayamayan AKP’nin, dijital eğitimde de naçar kaldığını göstermiştir.

Bildiğiniz gibi Sayın Milli Eğitim Bakanı, okulların 15 Şubat 2021 arihinde açılacağını açıkladı.

Halbuki eğitim yuvalarının çoğunda hijyen yetersizliği nedeni ile öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizin korunması gibi son derece büyük bir problemler zinciri var.

Sağlık çalışanlarımızdan hemen sonra aşılanması gerektiğine inandığımız eğitim neferlerimiz ancak ve ancak ikinci aşamanın yedinci sırasında bu imkana sahip olabilecektir.

Bu hesapsız sıralamanın da eğitim sistemine bir dizi olumsuzluklar getireceğine eminiz.

Ek Gösterge Yalan Oldu

Bir diğer kanatan yara; 18 yılda KPSS’ye giren 100 öğretmen adayından sadece 16’sının atanmış olması, geriye kalan 84’ünün ise başka alanlarda günübirlik işler yaparak ekmek derdine düşmek zorunda kalmalarıdır.

“Atanamayan Öğretmen Ordusu”nun çaresiz neferleri olarak, bu insanların maalesef umutsuzca, bir sonraki KPSS’yi beklemekten başka şansları yok.

Ücretli-Sözleşmeli öğretmenlerimizin devasa problemleri orta yerde dururken, kadrolu öğretmenlerimizin; kendilerine defalarca söz verilmesine rağmen 3600 ek göstergelerine kavuşamamış olmaları da zaten ayrı bir garabet.

Bu yüzden geçim kaygısı taşıyan öğretmeler ne acıdır ki, emekli dahi olamıyorlar.

Sonuç itibari ile AKP, sektörlerin çoğunda olduğu gibi eğitimci istihdamında da geçer not alamadı.

Sınav Sistemi Yamalı Bohça

Değerli Basın Mensupları;

kuşkusuz eğitimin dinmeyen sancıları

ndan biri de devamlı değişen sınav sistemi.  

Liselere geçiş için yapılan sınav sisteminde, 18 yılda tam 7 kere değişiklik yapıldı.

Dönem ortasında kuralların değiştirilmesi, seçim nedeniyle sınav tarihinin kaydırılması, soru sistemindeki köklü değişiklikler, sınav sorularının çalınması gibi fahiş yanlışlıklar, öğrencilerimizin çok büyük mağduriyetler yaşamasına sebep olmuştur.

O nedenledir ki;

OECD tarafından uygulanan ‘Uluslararası Öğrenci Başarısını Ölçme ProğramıPISA’daöğrencilermiz, maalesef son sıralarda yer alıyorlar.

Görüldüğü gibi AKP hükümeti sınav konusunda da boş kağıt vermiştir.

İtiraf Var, Çözüm Yok!

Kıymetli Basın Mensupları;

Sayın Cumhurbaşkanı’nın “İtiraf etmemiz gerekirse en başarısız olduğumuz alan eğitimdir” söylemi, bir öz eleştiriymiş gibi görünse bile düzeltmek için hiç bir hamle yapılmamıştır.

Durum son derece vahimdir. Eğitimin adeta dağlar kadar sorunu vardır ve burada ancak belli başlı olanlarını dile getirebildik.

Bizler eğitim öğretimimizin tüm sorunlarının; demokrat, kalkınmacı, milliyetçi bir iktidar vadeden İYİ Parti’nin donanımlı kadrolarıyla çözüleceğine yürekten inanıyor, bunun için mücadele veriyoruz" dedi.  |  Bu haber 2136 defa okunmuştur.

EKONOMİ  KATEGORİSİNDEN HABERLER

PATATESLERİ, İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRALIM

PATATESLERİ, İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRALIM Bursa PERDER Başkanı Haşim Kılıç, arz fazlası nedeniyle depolarda çürümeye terk edilen 1 milyon tondan fazla patate...

İSRAFA KARŞI ‘SIFIR ATIK’ HAMLESİ

İSRAFA KARŞI ‘SIFIR ATIK’ HAMLESİ Sıfır Atık Belgesi alan Bursa PERDER üyelerinin sayısı artıyor. Başkan Haşim Kılıç, “İsrafın önüne geçerek çevresel...

KALKINMANIN YOLU BURSA’DAN GEÇİYOR

KALKINMANIN YOLU BURSA’DAN GEÇİYOR Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı BAKKA, Bursa çıkarması kapsamında, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde BTSO ta...

BEBKA’DAN ‘MODERN SERA’ HAMLESİ

BEBKA’DAN ‘MODERN SERA’ HAMLESİ BEBKA, Bilecik Osmaneli’de Modern Sera Tesisi projesini hayata geçirdi. Genel Sekreter M. Zeki Durak, “Hem tarıma h...

MARMARABİRLİK’TEN BİR İLK DAHA, ÜRETİCİSİNE AKARYAKIT DESTEĞİ

MARMARABİRLİK’TEN BİR İLK DAHA, ÜRETİCİSİNE AKARYAKIT DESTEĞİ Üreticiye destek anlayışı ile hizmetlerine bir yenisini daha ekleyen Marmarabirlik, tarihinde ilk kez ortaklarına a...

MARMARABİRLİK ÜRÜN BEDELLERİNİN TAMAMINI ÖDEDİ

MARMARABİRLİK ÜRÜN BEDELLERİNİN TAMAMINI ÖDEDİ 2020/2021 ürün alım kampanyasında 39 bin ton ürün alımı gerçekleştiren Marmarabirlik, 10 Mart Çarşamba günü 75 mily...

TÜRK PRYSMİAN KABLO 2020 YILINDA CİROSUNU YÜZDE 23 ARTIRDI

TÜRK PRYSMİAN KABLO 2020 YILINDA CİROSUNU YÜZDE 23 ARTIRDI Türkiye’nin mega projelerine kablo ve çözümleriyle hayat veren Türk Prysmian Kablo, 2020yılı finansal sonuçlarını a...

SÖZCÜ YAZARI YILMAZ ÖZDİL´E YARGI TOKADI!

SÖZCÜ YAZARI YILMAZ ÖZDİL´E YARGI TOKADI! Deniz Feneri Derneği´nin, Sözcü Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil´in iftira ve hakaret içeren yazılarıyla derneği tahkir...

BAŞKAN AKTAŞ’TAN ‘KAN VER, CAN VER’ ÇAĞRISI

BAŞKAN AKTAŞ’TAN ‘KAN VER, CAN VER’ ÇAĞRISI Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ‘Sen gönüllüsün, kan ver can ver’ sloganıyla Büyükşehir’in gönüllüleriyle...

HAVA DURUMU

NÖBETÇİ ECZANE

Tüm fotoğraflar

  MUDANYA'DA TARIM ARAZİLERİ SU ALTINDA KALDI
 

MUDANYA'DA TARIM

İzlenme:1738

   
  MUDANYALI AVUKATIN HIZINA YETİŞİLMİYOR
 

MUDANYALI AVUKATIN H

İzlenme:2116

   
  MUDANYA GİRİTYA'DA KONGRE ZAMANI
 

MUDANYA GİRİTYA'

İzlenme:2282

   
  ÜST GEÇİDİN ALTINA GİREREK DURABİLDİ
 

ÜST GEÇİDİN ALTINA G

İzlenme:2728

   

Tüm videolar

  BURSA’NIN SOKAKLARI NOTALARLA RENKLENİYOR
 

BURSA’NIN SOKAKLARI

İzlenme:606

   
  ŞEHİR UYKUDA, BÜYÜKŞEHİR İŞBAŞINDA
 

ŞEHİR UYKUDA, BÜYÜKŞ

İzlenme:608

   
  BARAJLAR DOLDU, KUYULAR DEVRE DIŞI KALDI
 

BARAJLAR DOLDU, KUYU

İzlenme:1000

   
  FETHİN 695’İNCİ YILI
 

FETHİN 695’İNCİ YILI

İzlenme:2576

   

mudanyahabercisi.com
© 2015-2016. Tüm hakları saklıdır. Sitemiz, Mudanya Gazeteciler Derneği üyesidir.
İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberlerin kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır.
Yazı, haber ve yorumlardaki düşünce ve görüşler yazarını bağlar. Tüm hakları saklıdır.