Anasayfa Video Galeri Foto Galeri Haber Ara Önemli Telefonlar Nöbetçi Eczaneler Künye İletisim
mudanyahabercisi.com

NİLÜFER'DE GÜNDEM HAYVAN HAKLARITarih 03 Mart 2021, 11:20 Editör: Editör MUDANYA HABERCİ

NİLÜFER'DE GÜNDEM HAYVAN HAKLARI

Nilüfer Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu tarafından mecliste gündemde olan hayvan hakları yasası ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamayı, Hayvan Hakları Çalışma Grubu gönüllülerimiz Işınsu Kubat ve Onur Küçük yaptı.

Küçük açıklamasında, "Eşit, adil ve yaşanabilir bir dünyanın en temel ve gerekli koşulu, hayvanların yaşam haklarının korunmasıdır. Nilüfer Kent Konseyi olarak, TBMM Genel Kurul’nda görüşülen Hayvan Hakları Yasası’na dair hak savunucuları olarak taleplerimizi dile getiriyoruz. Hayvanlar için merhamet değil adalet bekliyor, göstermelik düzenlemeler ile geçiştirilen bir kanun değil, hayvanların doğuştan gelen haklarının teslim edildiği, hayvanlar lehine bütüncül bir yasa için TBMM’ye bir kez daha sesleniyoruz.

1. Hayvanların yaşam hakları anayasal güvence altına alınmalı ve Anayasa’da hayvan tanımı yapılmalıdır. Anayasa’da hayvanlar “doğuştan gelen haklara sahip ve duyguları olan hissedebilen bireyler” olarak tanımlanmalı, Anayasa’ya “Devlet, doğal hayatı ve hayvanların yaşam haklarını korumak sorumluluğundadır” maddesi eklenmelidir.

2.  Eşitsizlik ve ciddi mağduriyetler doğuran mevcut yasadaki “sahipli - sahipsiz hayvan” ayrımı kaldırılmalıdır.

3. Hayvana yönelik gerçekleşen öldürme, zalimce davranış, işkence, cinsel şiddet, hayvan dövüştürme, bir hayvan neslini yok etme fiillerine, ertelemesiz ve indirimsiz hapis cezası yaptırımı getirilmelidir. Yeni ceza infaz düzenlemelerinin ardından, ceza alt sınırı 3 yıl olarak belirlenmelidir.

4. Hayvana şiddet içeren fiil Tarım ve Orman Bakanlığı ile belediye görevlileri ve hayvana bakmakla yükümlü olan kişiler tarafından gerçekleştirilirse, bu durum “nitelikli hal” kabul edilerek ağırlaştırılmış ceza uygulanmalıdır.

5. Belediyelerin mevcut kanundan doğan görevlerini yerine getirip getirmediği denetlenmeli, belediye görevlileri “soruşturma engeline” takılmadan soruşturulmalı ve görevlerini yerine getirmeyen belediyelere ağır idari yaptırımlar getirilmelidir.

6. Hayvanlara yönelik hak ihlâllerinin soruşturulması konusunda cumhuriyet savcıları re’sen yetkili kılınmalıdır. Hayvana yönelik şiddet fiilleri için soruşturma açılması, herhangi bir kişinin ya da kurumun şikayeti şartına bağlanmamalıdır; vatandaşın şikayet hakkı ellerinden alınmamalıdır.

7. Daha önce defalarca delinmeye çalışılan mevcut 5199 Hayvanları Koruma Kanunu'nun 6. maddesi aynen korunmalıdır. Bakımevlerinde rehabilitasyon süresini tamamlayan ve yuvalandırılamayan hayvanlar alındıkları noktaya bırakılmalıdır. Amaç bu hayvanları barınaklarda tecrit etmek değil, sokakta yaşadıkları sorunları çözmek ve insanların hayvanlarla ortak yaşama kültürüne katkı sağlamak olmalıdır.

8. Sorumluluğunu aldığı hayvanı terk eden kişiye en az 10.000 TL idari para cezası uygulanmalıdır. Bu kişilerin bir daha bir hayvanın sorumluluğunu almasına izin verilmeyecek bir kayıt sistemi geliştirilmelidir.

9. Petshop’larda evcil ve egzotik hayvan üretimi, ticareti ve satışı yasaklanarak suç kapsamına alınmalı ve failler 4 aydan 3 yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılmalıdır.

10. “Yasaklı ırk” ve “tehlikeli ırk” tanımları ile listeleri kaldırılmalıdır. Hâlihazırda barınaklarda müebbet hapse mahkûm edilen ve ziyaretçilere kapalı olan bölmelerde tutulan bu köpekler rehabilite edilmeli ve aile yanına yuvalandırılmalıdır.

11. Tükenme noktasına gelen yaban hayatı yasal ve yasadışı avcılık yüzünden ciddi tehdit altında. Avcılık ve av turizmi tamamen yasaklanmalıdır, çünkü av cinayettir; yasalarla meşrulaştırılamaz.

12. Hayvanlar için müebbet hapis anlamına gelen hayvanat bahçeleri yasaklanmalı, yeni hayvan alımlarının önüne geçmek amacıyla hayvanat bahçeleri için hayvan ithalatına da yasak getirilmelidir. Halihazırda en az 42 adet olan mevcut tesisler ise, yaban hayatı kurtarma ve rehabilitasyon merkezine dönüştürülmelidir.

13. Hayvanlar için esaret ve işkence merkezleri olan yunus parklarının açılmasına yasak getirilmeli ve hayvanların teşhir, gösteri ve terapi yaptırılmak üzere esaret altında tutulduğu mevcut tüm tesisler en fazla 1 yıl içerisinde kapatılmalıdır.

14. Eğitim sürecinde ve ömürlerinin tamamında türlü işkencelere maruz kalan hayvanların hayvanlı sirkler aracılığıyla kötü muamelesine son verilmelidir. Hayvanlı kara sirklerinin ve hayvan gösterilerinin hiçbir çeşidinin kurulmasına ya da ülkeye girişine izin verilmemelidir.

15. Hayvan dövüşleri, güreşleri ve yarışları istisnasız bir şekilde yasaklanmalı, faillere ağır yaptırımlar getirilmelidir. Köpek ve horoz dövüşleri gibi, deve ve boğa gibi hayvanların “folklor, gelenek” adı altında, eğlence, spor, kültürel faaliyet veya ticari amaçlarla dövüştürülmesi, güreştirilmesi, boğuşturulması ve yarıştırılması yasaklanmalıdır.

16. Hayvan deneyleri yasaklanmalı, hayvan kullanılmayan bilimsel metotlara hızla geçilmelidir.

17. Atlı faytonlar ve at arabaları, İstanbul’da olduğu gibi Türkiye’nin diğer illerinde de yasaklanmalı; hayvanların yük taşımak amacıyla kullanılmasına son verilmelidir.

18. TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu raporunda da tavsiye edildiği gibi hayvanlardan kürk elde etmek, yurtdışından ülkeye işlenmiş ya da işlenmemiş halde kürklerin girişini sağlamak, kürk elde etmek için hayvan yetiştirmek/üretmek kesinlikle yasaklanmalıdır.

19. Çiftlik hayvanları diye tanımlanan ancak bizler için sadece hissedebilen bireyler olan hayvanların öldürüldüğü ve sömürüldüğü tesislere 7/24 kamera zorunluluğu getirilmelidir. Bu hayvanların yaşadıkları zulüm gözler önüne serilmelidir..

20. Her sene yüzlerce kuşu öldüren, patlama riski nedeniyle insan hayatı için büyük tehlike arz eden, hem ses kirliliğine hem de havada bıraktıkları kimyasallar yüzünden çevre kirliliğine sebep olan, insan sağlığına zarar veren havai fişekler yasaklanmalıdır.

21. Türkiye, başta Brezilya ve Uruguay olmak üzere Almanya, Fransa, İspanya, Avustralya ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerden canlı hayvan ithal ediyor. 21. yüzyıl için bir utanç kaynağı olan canlı hayvan ticareti bir an önce yasaklanmalıdır" diyerek, Tüm canlılar için adalet, yaşam için yasa mesajını verdiler.  |  Bu haber 2938 defa okunmuştur.

AKTÜEL  KATEGORİSİNDEN HABERLER

HAYDAR ERGÜLEN İLE ŞİİR ATÖLYESİ

HAYDAR ERGÜLEN İLE ŞİİR ATÖLYESİ Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği Misi Akademi’de bu hafta “Yılın Yazarı Gülten Akın” etkinlikleri kapsamında Şii...

BURSA’NIN SOKAKLARI NOTALARLA RENKLENİYOR

BURSA’NIN SOKAKLARI NOTALARLA RENKLENİYOR Bursa’da sokak müzisyenlerinin daha sağlıklı şartlarda çalışabilmeleri için Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata...

TÜRK KIZILAYDAN “HİLAL OLSUN TÜRKİYE” KAMPANYASI

TÜRK KIZILAYDAN “HİLAL OLSUN TÜRKİYE” KAMPANYASI Türk Kızılay Bursa Şube Başkanı Av. Özcan Susmaz, Kızılay Plaza’da düzenlenen basın toplantısında Ramazan Ayı’nda y...

“GENÇLERLE YARINA BİR ADIM”

“GENÇLERLE YARINA BİR ADIM” Nilüfer Belediyesi, Rotary 2440. Bölge Federasyonu ve Heykel Rotary Kulübü iş birliğiyle düzenlenen “Gençlerle Yar...

FETHİN 695’İNCİ YILI

FETHİN 695’İNCİ YILI Bursa’nın fethinin 695’inci yıldönümü, Osmanlı askerlerinin şehre giriş yaptığı Pınarbaşı’ndaki Fetih Kapı önündeki...

NİLÜFER BELEDİYESİ PODCAST TAKİPÇİLERİNİ BEKLİYOR

NİLÜFER BELEDİYESİ PODCAST TAKİPÇİLERİNİ BEKLİYOR Nilüfer Belediyesi, dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılan, Türkiye’de de son yıllarda trend haline...

NİLÜFERDE CAN DOSTLARA SERGİ

NİLÜFERDE CAN DOSTLARA SERGİ Sokak hayvanlarının her zaman yanında olan Nilüfer Belediyesi, 2020 yılında 600’ü aşkın can dostunu sahiplendirirke...

4 BİN KİTAP REÇETEYLE DAĞITILDI

4 BİN KİTAP REÇETEYLE DAĞITILDI Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye’de bir ilk olarak Şehir Hastanesi’nde hayata geçirilen Kitap Eczanes...

MAVİ, HİÇ BU KADAR ANLAMLI OLMADI

MAVİ, HİÇ BU KADAR ANLAMLI OLMADI Bursa Büyükşehir Belediyesi, Birleşmiş Milletler’in otizmin hızlı artışı karşısında kamuoyunun dikkatini çekmek içi...

HAVA DURUMU

NÖBETÇİ ECZANE

Tüm fotoğraflar

  MUDANYA'DA TARIM ARAZİLERİ SU ALTINDA KALDI
 

MUDANYA'DA TARIM

İzlenme:1748

   
  MUDANYALI AVUKATIN HIZINA YETİŞİLMİYOR
 

MUDANYALI AVUKATIN H

İzlenme:2124

   
  MUDANYA GİRİTYA'DA KONGRE ZAMANI
 

MUDANYA GİRİTYA'

İzlenme:2290

   
  ÜST GEÇİDİN ALTINA GİREREK DURABİLDİ
 

ÜST GEÇİDİN ALTINA G

İzlenme:2736

   

Tüm videolar

  BURSA’NIN SOKAKLARI NOTALARLA RENKLENİYOR
 

BURSA’NIN SOKAKLARI

İzlenme:614

   
  ŞEHİR UYKUDA, BÜYÜKŞEHİR İŞBAŞINDA
 

ŞEHİR UYKUDA, BÜYÜKŞ

İzlenme:616

   
  BARAJLAR DOLDU, KUYULAR DEVRE DIŞI KALDI
 

BARAJLAR DOLDU, KUYU

İzlenme:1008

   
  FETHİN 695’İNCİ YILI
 

FETHİN 695’İNCİ YILI

İzlenme:2586

   

mudanyahabercisi.com
© 2015-2016. Tüm hakları saklıdır. Sitemiz, Mudanya Gazeteciler Derneği üyesidir.
İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberlerin kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır.
Yazı, haber ve yorumlardaki düşünce ve görüşler yazarını bağlar. Tüm hakları saklıdır.