Anasayfa Video Galeri Foto Galeri Haber Ara Önemli Telefonlar Nöbetçi Eczaneler Künye İletisim
mudanyahabercisi.com

KAZANCI “AÇTIĞIMIZ HER DAVAYI KAZANDIK”Tarih 01 Temmuz 2019, 22:02 Editör: Editör MUDANYA HABERCİ

KAZANCI “AÇTIĞIMIZ HER DAVAYI KAZANDIK”

Mudanya Kent Konseyi Başkanı Soyer Kazancı yaptığı basın açıklamasında, gerçek kent konseyinin kendileri olduğunu, bu konuda daha önce açılan 3 davayı da kazandıklarını söyledi.

 

Kazancı açıklamasında, “Mudanya Kent Konseyi Şubat 2006 yılında oluşumunu tamamlamış 01-02-2006 tarihinde ilk toplantısını yaparak yürütme kurulunu oluşturmuştur. İlk kuruluşumuzdan sonra yayımlanan kent konseyi yönetmeliği hükümlerine uyarak varlığını sürdürmüş ve 19 Haziran 2019 tarihinde altıncı (6) seçimli genel kurulunu yapmış ve başkan ve yürütme kurulunu belirlemiş bulunmaktadır.

Ancak Mudanya Belediye Başkanı Sn. Hayri Türkyılmaz bizim toplanmamızın ve seçilen başkan ile yürütme kurulumuzun meşru olmadığını iddia ederek, 25 Haziran 2019 tarihinde sözde Mudanya Kent Konseyi toplantısını yapmış ve paralel bir başkan ile yürütme kurulu oluşturmuştur. Belediye başkanının eyleminin meşru olmadığını, bizim eylemimizin doğru olduğunu sizlere yasa ve maddelerine dayanarak açıklayalım.

5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 76. Maddesi: ‘’Kent konseyi, kent yaşamında kent vizyonunun ve hemşerilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması; sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışır.

Belediyeler kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının, sendikaların, noterlerin, varsa üniversitelerin, ilgili sivil toplum örgütlerinin, siyasi partilerin, kamu kurum ve kuruluşlarının ve mahalle muhtarlarının temsilcileri ile diğer ilgililerin katılımı ile oluşan kent konseyi faaliyetlerinin etkili ve verimli yönetilmesi konusunda yardım ve destek sağlar. Kent konseyinde oluşturulan görüşler belediye meclisinin ilk toplantısında gündeme alınarak değerlendirilir.              Kent konseyinin çalışma usül ve esasları İçişleri Bakanlığınca hazırlanacak yönetmelikle belirlenir. İş bu yönetmelik 08 Ekim 2006’da ve 06 Haziran 2009’da yapılan değişikliklerle halen yürürlüktedir. Ancak yürürlüğü Çevre ve Şehircilik Bakanlığına devredilmiştir.

Şimdi söz konusu kent konseyi yönetmeliğinin yetki ve ilgi bölüm ve maddelerinin ne dediğine bakalım.

            1-Tanımlar başlığında madde: 4(1) 

            a)Belediye: Kent konseyi oluşumuna yardım ve destek sağlayan belediyeyi.

            2-Kent konseyinin oluşumu: Madde: 5(1)

            Kent konseyi belediye teşkilatı olan yerlerde, Mahalli İdareler genel seçim sonuçlarını izleyen 3 ay içinde 8. Maddede belirtilen üyelerden oluşur. (yani oluşum ne zaman ve kimlerle yapılacağını açıklıyor. Mudanya Kent Konseyi 2006 yılında oluşturulmuştur.’’ Bir kişi iki defa doğmaz’’ 

Madde: 5(2)Kent konseyi genel kurulu ilk toplantısını yapmak üzere belediye başkanının çağrısı ile toplanır. Mudanya Kent Konseyi oluşumunu 2006 yılında tamamlamış ve o tarihteki Mudanya Belediye Başkanı tarafından çağrı yapılmış ve 01.02.2006 tarihinde seçimler yapılmış ve konsey yönetimi seçilmiştir. ‘’İki defa kent konseyi oluşumu olamaz’’.

3-Geçici madde: (1) YG 21 programının uygulandığı yerlerde, kent konseyi veya benzeri adlarla oluşturulmuş yapılanmalar bu yönetmelik hükümlerine uygun hale getirilir. Kent konseyi bulunmayan belediyelerde ilk toplantı, belediye başkanının çağrısı ile yapılır.

Geçici (1) maddenin bu hükmü; 5. (2) maddede yer alan ‘’ilk toplantısını yapmak üzere belediye başkanının çağrısı ile toplanır’’ ifadesine açıklık getirmiş oluyor.

4- Yine yönetmeliğin genel kurul ve yürütme kurulu toplantıları ile ilgili maddesi ne diyor?

            Madde: 10(2) Genel kurula kent konseyi başkanı başkanlık eder. Başkanın bulunmaması halinde  yürütme kurulunun en yaşlı üyesi toplantıya başkanlık eder.

Madde : (1) (Yürütme kurulunun kadın ve gençlik meclislerinin oluşumundan sonra devamı)Yürütme kuruluna kent konseyi başkanının bulunmaması halinde yürütme kurulunun en yaşlı üyesi başkanlık eder, der,

5-Toplantı ve görüşme usulü başlığı altında

Madda:13 (1) Kent konseyi organları, çalışma yönergelerinde belirlenen yer ve zamanlarda üye tam sayısının  salt çoğunluğu ile olağan olarak toplanır ve katılanların salt çoğunluğu ile karar alır. Oylamada eşitlik çıkması halinde başkanın bulunduğu taraf çoğunluk sayılır.

6-Madde:13 (2) Genel kurul, yürütme kurulu başkanı tarafından doğrudan ve 8. Maddede öngörülen katılımcı sayısının üçte birinin teklifi üzerine olağan üstü toplantıya çağırılabilir.

7-Yönetmeliğin ilgili maddelerinin bu kadar açık hükümlerine rağmen Mudanya Belediye Başkanı’nın bu eylemleri ‘’ben merkezli bir yönetici’’ yöntemi olarak açıklanabilir.

8-Ayrıca  01 Mart 2016 tarihinden bugüne kadar

*Genel sekreter ve personel önermesi(yönetmeliğe uygun yapılmadı.                            *Konsey giderleri için 2007-2018 ve 2019 bütçelerine ödenek konulmadı.

                            *Kullandığımız binayı tahliye edin ve kullandığımız demirbaşları belediye zabıtasına edin diye yazılı talimat gönderdi. Bu üç konu hakkında dava açtık ve bu üç davayı da kazandık.

Mudanya Kent Konseyi Yürütme Kurulu  |  Bu haber 1398 defa okunmuştur.

SİYASİ  KATEGORİSİNDEN HABERLER

MHP-AK PARTİ ORTAK PROTESTO VE KINAMA AÇIKLAMASI

MHP-AK PARTİ ORTAK PROTESTO VE KINAMA AÇIKLAMASI AK Parti İlçe Başkanı İnci Söğütlü ve MHP İlçe Başkanı Erkut Seymenler ortak açıklama yaparak, CHP Meclis Üyesi Meh...

MHP MUDANYA'DAN ÇİRKİN SALDIRI AÇIKLAMASI

MHP MUDANYA'DAN ÇİRKİN SALDIRI AÇIKLAMASI CHP Mudanya Belediye Meclis Üyesi Mehmet ER’in sosyal medya hesabından MHP Mudanya İlçe teşkilatına ve Meclis Grup ...

SAADET PARTİSİ ÜRETİCİNİN ZARARININ KARŞILANMASINI İSTEDİ

SAADET PARTİSİ ÜRETİCİNİN ZARARININ KARŞILANMASINI İSTEDİ Saadet Partisi Bursa İl Mahalli İdarelerden sorumlu başkan yardımcısı İbrahim Özacar, Mudanya’da soğuktan yanan zey...

İYİ PARTİ ZİRAAT ODASI YENİ YÖNETİMİNİ ZİYARET ETTİ

İYİ PARTİ ZİRAAT ODASI YENİ YÖNETİMİNİ ZİYARET ETTİ İyi Parti Mudanya İlçe Teşkilatı, Hüseyin Hatipoğlu Başkanlığında Mudanya Ziraat Odasında yeni atanan Başkan ve yön...

İYİ PARTİ’DEN GAZ MASKELİ PROTESTO

İYİ PARTİ’DEN GAZ MASKELİ PROTESTO İYİ Parti Bursa İl Teşkilatı’nın Şehreküstü Meydanı’nda düzenlediği protesto eyleminde, Bursa’da hava kirliliğinin ...

AK PARTİ MUDANYA’DAN ANLAMLI PROJE

AK PARTİ MUDANYA’DAN ANLAMLI PROJE AK Parti Mudanya İlçe Başkanlığı geliştirdiği proje kapsamında kış aylarının gelmesiyle birlikte ihtiyaç sahiplerin...

İYİ PARTİ ZEYTİNDE DON YANIĞINI İNCELEDİ

İYİ PARTİ ZEYTİNDE DON YANIĞINI İNCELEDİ İYİ Parti İlçe Teşkilatı Başkan Hüseyin Hatipoğlu öncülüğündeki heyetle, Mudanya Çepni Mahallesini ziyaret ederek, ...

İYİ PARTİ "DOĞU TÜRKİSTAN ÖLÜYOR"

İYİ PARTİ İYİ Parti Mudanya ilçe teşkilatı, Kızıl Çin tarafında zulüm gören Doğu Türkistan'da yaşanan katliamları protest...

BİR DAMLA TASARRUF İLE GELECEĞİNİZE SU TAŞIYIN!

BİR DAMLA TASARRUF İLE GELECEĞİNİZE SU TAŞIYIN! Saadet Partisi Kadın Kolları Başkanı Hasibe Durgut, su tasarrufu konusuna değinerek açıklamalarda bulundu.

HAVA DURUMU

NÖBETÇİ ECZANE

Tüm fotoğraflar

  DENİZ TAŞLARI SANAT ESERİNE DÖNÜŞTÜ
 

DENİZ TAŞLARI SANAT

İzlenme:144

   
  MUDANYA'DA COVİD-19 A DİNAMİK DENETİM
 

MUDANYA'DA COVİD

İzlenme:140

   
  MUDANYA CADDELERİNE ESTETİK DOKUNUŞ
 

MUDANYA CADDELERİNE

İzlenme:1578

   
  GÜREŞ FEDERASYONUNDAN MALZEME DESTEĞİ
 

GÜREŞ FEDERASYONUNDA

İzlenme:9056

   

Tüm videolar

  HATIRAN YETER BURSASPOR’UM
 

HATIRAN YETER BURSAS

İzlenme:2

   
  AKILLI ŞEHİR BURSA İÇİN ÖNEMLİ ADIM
 

AKILLI ŞEHİR BURSA İ

İzlenme:10

   
  BAŞKAN AKTAŞ 6,7 İLE SALLANDI
 

BAŞKAN AKTAŞ 6,7 İLE

İzlenme:1504

   
  BURSA’NIN YENİ MEZARLIĞI HASKÖY'DE
 

BURSA’NIN YENİ MEZAR

İzlenme:2234

   

mudanyahabercisi.com
© 2015-2016. Tüm hakları saklıdır. Sitemiz, Mudanya Gazeteciler Derneği üyesidir.
İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberlerin kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır.
Yazı, haber ve yorumlardaki düşünce ve görüşler yazarını bağlar. Tüm hakları saklıdır.