Anasayfa Video Galeri Foto Galeri Haber Ara Önemli Telefonlar Nöbetçi Eczaneler Künye İletisim
mudanyahabercisi.com

MUDANYANIN HAFIZLARI İCAZET ALDILARTarih 30 Ekim 2019, 17:03 Editör: Editör MUDANYA HABERCİ

MUDANYANIN HAFIZLARI İCAZET ALDILAR

Mudanya İlçe Müftülüğünce, Güzelyalı Fatma Ana Hafızlık Kız Kur’an Kurslarında hıfslarını tamamlayan öğrenciler için ilk defa, Aydınpınar Mahallesi Havva Ana Hafızlık Yatılı Erkek Kur’an Kursu kursiyerleri için ikinci kez Hafızlık İcazet Merasimi gerçekleştirildi.

Hafızlık İcazet Merasimi münâsebetiyle Mudanya İmam Hatip Okulları Konferans salonunda “Kur’an Kursu, Hafızlık ve Hayat” ile ilgili konferans düzenlendi. Konuşmacı olarak Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Osnman Şahin’in ve Reisü’l Kurra Başvekili Sayın Mustafa Demirkan’ın katıldı. Program ve konferansa, Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer, Bursa İl Müftüsü İzani Turan, İlçe Müftüsü Ertuğran Mehmet Soylu, Emekli Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Sami Uslu, Siyasi Parti Temsilcileri, Kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, çok değerli Amir ve Memurları, İl Müftü Yardımcılarımız, İlçe Müftüleri, Emekli İl Müftüsü Kurra Hafız Sadık Uysal, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Örgütleri, öğrenci velileri ve çok sayıda davetli iştirak etti.

Sunuculuğunu Müftülük memuru Rahim Yılmaz’ın yaptığı programda, İmam-ı Azam Cami İmam Hatibi Mustafa Hocaoğlu’nun Kur’ân-ı Kerim tilâvetiyle başladı. Ardından hafızlığını ikmal eden 8 Kız ve 11 erkek, toplamda 19 genç hafız tekbirler ve salavatlar eşliğinde yerlerini aldılar. Hafızların sahneye gelişleri, büyük bir coşkuyla karşılandı, kursiyer aileleri ve yakınlarına duygu dolu anlar yaşattı.

Açış konuşmasını yapan Mudanya Müftüsü E. Mehmet Soylu, Kur’anın, iman esaslarından ve İslam’ın temel kaynaklarından biri olduğunu belirterek; ”Kur’an Yüce Rabbimizin ayetinde belirttiği gibi bir rehber. Bir öğüt ve bir rahmettir, bizim için ilham kaynağıdır. Allah bizden kendisine, Peygamberine zikr’e yani Kur’ana inanmamızı, O’nu okumamızı anlamamızı ve yaşammamızı emrediyor. Bu itibarla ecdadımızın hafızlık müessesesine büyük önem vermişler, onlara karşı ihtiramı şiar edinmişler ve onları Yürüyen Kur’an olarak tarif etmişler. Bu nedenle bizler İslamın temel kurumlarını ayakta tutmak, eğitim ve öğretimini yaptırmak durumundayız.” şeklinde konuştu. Programın, yeni bir heyecan ve farkındalık oluşturmasını temenni eden Soylu, Hafızlık Kur’an Kursları ile ilgili birlendirmede bulundu, tüm katılımcı ve misafirlere teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Selamlama konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen İl Müftüsü İzani Turan, ”Günün en önemli öznesi, rahmet vesilesi olan rahmet pınarımızın bülbülleri yavrularımızı kutluyor anne babalarını tebrik ediyorum. Bugün Mudanya çok farklı, ayrı bir güzel, Mudanya farklı berekete mazhar, Mudanya belki de tarihinde bir ilki yaşıyor, Mudanya her yönüyle ilgi odağı olan bir ilçemiz, Bugün Mudanya’mız maneviyatı da yüklenerek iki kanatlı bir kuş olmuştur. Kur’an Kurslarımızı yaptıran, yaşatan bu ortamı sağlayanlara, gecesini gündüzüne katan değerli hocalarımıza en kalbi şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca tüm hazirunu hürmetle selamlıyorum, tüm misafirlerimize de teşekkür ediyorum.” dedi.

Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer, konuşmasına tüm misafirleri selamlayarak başladı, genç hafızlarımıza, velilerine ve emeği geçen herkese teşekkür etti. Açılış ve selamlama konuşmalarının ardından ”Kur’an Kursu, Hafızlık ve Hayat” konulu konferansını vermek üzere Diyanet İşleri Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Osman Şahin aldı.

Sözlerine öncelikle genç hafızları, emeği geçen tüm hocaları hayırseverleri ve misafirleri selamlayarak başlayan Şahin bu güzel ortamda bulunmaktan şeref duyduğunu ifade etti.

 “Hafızlığın En Büyük Afeti Onu Unutmaktır”

Hadis-i şerifte de belirtildiği üzere hafızların ümmetin en şereflileri olduğunun altını çizen Şahin; ”Ancak bu hafızlarımız şimdi önlerinde büyük bir görevleri daha olduğunu bilecek. Okudukları bu Kur’an'ı asla unutmayacaklar. Çünkü hafızlığın en büyük afeti onu unutmaktır." dedi.

“Kur’an-I Kerim Anlaşılmak ve Yaşanmak İçin Gelmiştir”

Kur’an-ı Kerim’in indiriliş amacına da değinen Hafız Osman Şahin, ”Ayrıca Kur’an-ı Kerim sadece okumak ve ezberlenmek için gelmemiştir. Kur’an-ı Kerim anlaşılmak ve yaşanmak için gelmiştir. O yüzden mutlaka Arapça öğreneceksiniz ve Kur’an'ı anlamaya çalışacaksınız ve ileride de diğer ilimleri tahsil etmek suretiyle ümmetin önderi olacaksınız. Son tavsiyemde öyle bir hayat yaşayacaksınız ki siz başkalarını örnek alarak değil Kur’an-ı Kerim'i ve sünneti örnek alarak yaşayacak ve herkese örnek olacaksınız.”

Programın akışı içerisinde gerçekleştirdiği Kur’an tilavetiyle dinleyenleri mestetti.

Konferansın ardından salyt eşlğinde bir hafızın mektubunu Güzelyalı Hafızlık Kız Kur’an Kursumuzdan Zeynep Naz Bülbül sundu. Sonrasında hafızlığını ikmal eden kursiyerlerimiz teberruken Kur’an-ı Kerim Tilaveti icra ettiler.

Reîsü’l Kurrâ Başvekili Sayın Mustafa Kandemir, Peygamberimiz (s.a.v) başta olmak üzere tüm Peygamberler ve onları takip edenler, Şehitlerimiz Gazilerimiz ve Devlet Ricalimiz, ilim ve kıraat ehli, genç hafızlarımız, onları yetiştiren hocaları ve aileleri, hayırseverlerimizden programa iştirak eden tüm katılımcılar ve bütün insanlık için yaptığı dua ve niyaza cemaatin amin sesleri eşlik etti.

Yapılan dua ve niyazın ardından hayırsever İşadamı ve Vakıf Başkanı Gündüz Güler, Hafızlık hocaları Zehra Yağmur, Yıldız Coşkun ve Lokman Aydın’a Plaketleri takdim edildi. Protokol genç hafızlara da belge ve hediyelerini takdim etti. Ayrıca günün anısına, Diyanet İşleri Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Osman Şahin’e ve Reîsü’l Kurrâ Başvekili Mustafa Kandemir’e birer plaket takdim edildi. Salonu dolduranlar zaman zaman duygu dolu anlar da yaşayarak programı dinlediler ve memnuniyetlerini ifade ettiler.

Çekilen hatıra fotoğrafının ardından verilen yemek ikramı ile program sona erdi.

RESİM GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN:  |  Bu haber 576 defa okunmuştur.

MUDANYA  KATEGORİSİNDEN HABERLER

MUDANYA ENGİNARI SINIRLARI AŞTI

MUDANYA ENGİNARI SINIRLARI AŞTI Padişah sofralarının aranan lezzeti Mudanya Enginarının üretiminin yaygınlaştırılması için çaba gösteren Av. İbrahi...

MUDANYA'DA CUMA VE VAKİT NAMAZLARININ KILANACAĞI MEKANLAR BELLİ OLDU

MUDANYA'DA CUMA VE VAKİT NAMAZLARININ KILANACAĞI MEKANLAR BELLİ OLDU Pandemi sürecinde Mudanya İlçesinde 29 Mayıs Cuma gününden itibaren Cuma Namazı ve vakit namazlarından Öğle ve İkin...

BURUK BAYRAMA KAYMAKAM SÖZERDEN MORAL ZİYARETLERİ

BURUK BAYRAMA KAYMAKAM SÖZERDEN MORAL ZİYARETLERİ Pandemi sürecinde yaşanan Ramazan Bayramında ziyaretlerin olmağı buruk bir bayram gününde Mudanya Kaymakamı Sözer, ...

MUHTARDAN 65 YAŞ ÜSTÜNE BÜYÜK JEST

MUHTARDAN 65 YAŞ ÜSTÜNE BÜYÜK JEST Mudanya'da Korona virüs salgını nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasağı kapsamında evlerinde oturan 65 yaş üst...

MUDANYA'DA SOSYAL MESAFELİ 19 MAYIS TÖRENİ

MUDANYA'DA SOSYAL MESAFELİ 19 MAYIS TÖRENİ Mudanya'da Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 101. yıldönümü ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Sp...

MUDANYA MÜFTÜLÜĞÜNDEN İHTİYAÇ SAHİPLERİNE İFTARİYELİK

MUDANYA MÜFTÜLÜĞÜNDEN İHTİYAÇ SAHİPLERİNE İFTARİYELİK Mudanya Müftülüğü ve Diyanet Vakfı Mudanya Şubesi ihtiyaç sahibi vatandaşlara iftariyelik dağıttı.

MUDANYA'DA BERBER VE KUAFÖRLER MESAİYE BAŞLADI

MUDANYA'DA BERBER VE KUAFÖRLER MESAİYE BAŞLADI Korona virüsle mücadele kapsamında 21 Mart'ta kapatılan berberler ve kuaförler bugün itibariyle hizmete başladı...

MUDANYA'DA 65 YAŞ ÜSTÜ, SAHİLLERE AKIN ETTİ

MUDANYA'DA 65 YAŞ ÜSTÜ, SAHİLLERE AKIN ETTİ Mudanya'da, 50 gündür evde kalan 65 yaş ve üstü vatandaşlar, sokağa çıkma izniyle Mudanya'da sahillere akın...

MUDANYA'NIN BATISI 'SİT' ALANI İLAN EDİLDİ

MUDANYA'NIN BATISI 'SİT' ALANI İLAN EDİLDİ Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Mudanya'nın tarihi sahilleri için kapsamlı yeni bir 'SİT' kararını duyur...

NÖBETÇİ ECZANE

HAVA DURUMU

Tüm fotoğraflar

  MUDANYA'DA KURALLARA UYGUN CUMA NAMAZI
 

MUDANYA'DA KURAL

İzlenme:22

   
  MUDANYA ENGİNARI SINIRLARI AŞTI
 

MUDANYA ENGİNARI SIN

İzlenme:26

   
  MUDANYA, BÜYÜKŞEHİR İLE GÜVENDE
 

MUDANYA, BÜYÜKŞEHİR

İzlenme:54

   
  BURUK BAYRAMA KAYMAKAM SÖZERDEN MORAL ZİYARETLERİ
 

BURUK BAYRAMA KAYMAK

İzlenme:76

   

Tüm videolar

  BURSA CUMA’YA HAZIR
 

BURSA CUMA’YA HAZIR

İzlenme:24

   
  CUMHUR BAŞKANINA HAKARET VE KÜFRE MUDANYA'DAN SUÇ DUYURUSU
 

CUMHUR BAŞKANINA HAK

İzlenme:136

   
  YARALI ZABITAYA ‘GEÇMİŞ OLSUN’ ZİYARETİ
 

YARALI ZABITAYA ‘GEÇ

İzlenme:24

   
  YASAKLI BAYRAMIN EN ANLAMLI ZİYARETİ
 

YASAKLI BAYRAMIN EN

İzlenme:32

   

SON DAKİKA Bursa Haberleri

mudanyahabercisi.com
© 2015-2016. Tüm hakları saklıdır. Sitemiz, Mudanya Gazeteciler Derneği üyesidir.
İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberlerin kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır.
Yazı, haber ve yorumlardaki düşünce ve görüşler yazarını bağlar. Tüm hakları saklıdır.