Anasayfa Video Galeri Foto Galeri Haber Ara Önemli Telefonlar Nöbetçi Eczaneler Künye İletisim
mudanyahabercisi.com

“BURSA’NIN DEĞERLERİ” DEMİRAĞTarih 19 Şubat 2020, 20:36 Editör: Editör MUDANYA HABERCİ

“BURSA’NIN DEĞERLERİ” DEMİRAĞ

Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği “Bursa’nın Değerleri” söyleşisinin ilk konuğu olan gazeteci-yazar Banu Demirağ, anılarıyla izleyenlere adeta zamanda yolculuk yaptırdı.

Büyük ilgi gören söyleşide son yıllarda yaşadığı kanser ile mücadelesini de anlatan Demirağ; “Hastalığımın bana öğretileri oldu. Bu süreçten sonra başka bir kişi oldum” dedi.

Nilüfer Belediyesi’nin başlattığı “Bursa’nın Değerleri” söyleşisinin ilk konuğu uzun yıllar Bursa’da hem basın sektöründe hem de kültür sanat alanında büyük emek veren, örnek çalışmalara imza atan Banu Demirağ oldu.

Akkılıç Kütüphanesi’nde düzenlenen söyleşiye ilgi büyüktü. Çok sayıda gazetecinin katıldığı söyleşiye Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Başkan Yardımcısı Zafer Yıldız ve Demirağ’ın yakın dostları katıldı.

            Söyleşide, bir dönem yakın çalışma arkadaşı olan gazeteci Zeynep Terzioğlu’nun sorularını yanıtlayan Demirağ, Bursa’da basın sektöründe ve kültür sanat alanındaki çalışmalarını anlattı.

Uzun yıllar Bursa’da basın sektöründe sanat sorumlusu, serbest muhabir, röportaj yazarı, köşe yazarı, radyo-televizyon yapımcısı ve yöneticisi olarak çalışan, 2001 ve 2004 yılları arasında Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı Genel Sekreterliği yapan, “Bursa Defteri”, “Bursa’da Yaşam” başta olmak üzere çeşitli dergilerde yazıları yayımlanan, “Manolya Ağacının Kökleri”,  “Kırk Bir Yılın Seyir Defteri”, “Gülçin Anıl”, “Bir Resimli Mektup” ve  “Festivalin Altın Yılı” isimli biyografik kitaplara imza atan Banu Demirağ söyleşide, renkli anılarıyla adeta geçmişe yolculuk yaptırdı.

            Demirağ’ın albümünden fotoğraflarla hazırlanmış bir slayt gösterisi eşliğinde yapılan söyleşide, öncelikle “Bursa’nın Değerleri” söyleşisine değer görülmekten duyduğu mutluluğu paylaşan Banu Demirağ, “Kendimi unutturmaya çalıştığım bir sürecin akabinde gelen böyle bir etkinlikte değerli dostlarımla bir arada olmak beni bahtiyar etti. Bugünsüzlük dönemi yaşıyorum uzun zamandır.  Öyle bir zaman süreci içinde konuştuklarımız geçmiş olup gidecek. Ama bu buluşmanın kaydının olması beni gönendirecek” dedi.

“Yılmaz Akkılıç Bursa’nın Değeriydi”

Söyleşiye, Bursa’nın önemli değerlerinden biri olan merhum gazeteci-yazar Yılmaz Akkılıç ile birlikte yaptığı çalışmalara değinerek başlayan Banu Demirağ, “Yılmaz Akkılıç Bursa’nın değeriydi. Bizi Yılmaz Akkılıç ile buluşturan kocaman yüreğiydi. Müzikle ilgili buluşmalarımız olurdu. Çok güzel sesi vardı. Onun güzel sesinin hasretini duyuyorum ama en çok da bilgisinin…  Her olayı bir bilgi aktarımıydı, çağlayan gibi. Aramızda özel bir bağ oluşmuştu. Şimdi artık beni tahsis edenim yok. Çünkü Yılmaz Akkılıç benim bir yazım çıktığında hemen arardı ‘Öyle değil o iş arkadaş’ derdi” diye konuştu.

Radyoculuk günlerinden televizyonda yöneticiliğe geçişine değinen Banu Demirağ, “En mutlu olduğum günler radyoculuk günlerimdi. Bütün çalışma hayatımda sorumluluk duyarak çalıştım hep. Ve her zaman ek gelir için ikinci bir iş yapmaya da ihtiyaç duydum” dedi.

Hayatında her zaman günlük tuttuğunu da anlatan Demirağ şöyle devam etti:  “Günlük olayları kayda geçirmeyi anneannemden öğrendim. O her zaman küçük defterine o gün ne yaptığını neler gördüğünü yazardı. Ondan gördüğüm alışkanlıkla hayatım boyunca ben de hep günlük tuttum. Her şeyi yazdım” dedi.

Söyleşide şiirler de okuyan Banu Demirağ, alzheimer hastalığı ile uzun süre mücadele eden rahmetli annesinin hastalık süreciyle ilgili her gün düzenli notlar tuttuğunu belirterek, başkalarına yol gösterici olması amacıyla bu günlükleri kitap haline getirmeyi planladığını da anlattı.

Tanpınar Ödülleri’ni Kente Kazandırdı

Osmangazi Belediyesi’ndeki basın danışmanlığı döneminde Tanpınar Ödülleri’ni kente kazandıran Banu Demirağ, Bursa Kültür Sanat Vakfı Genel Sekreterliği dönemindeki çalışmalarına da değindi.

Katılımcıların da Banu Demirağ ile ortak anılarını anlattığı söyleşi duygu dolu anlara sahne oldu. Demirağ son olarak büyük mücadele vererek üstesinden geldiği kanser hastalığı ile ilgili süreçten de bahsetti. Bu süreci “Başka bir kişi oldum” diyerek ifade eden Demirağ, “Aynı Banu değilim artık. Kim olduğumu unutmuşum. Eğer ateşten korkuyorsan en kolayı içinden geçmektir. Bu benim için bir deneyim oldu. Allah’ın hediyeleri sadece mutluluk değil. Hastalığımın bana öğretileri de oldu. Evlatlarımın büyük çabalarıyla süreci atlattım. Direniyorum, direneceğim. Torunlarımın büyümesini görmek istiyorum” diyerek yaşama nasıl tutunduğunu anlattı.

Demirağ, söyleşinin kendisini çok mutlu ettiğini de belirterek “Bu söyleşide adeta zamanda bir yolculuk yaptım. Yaşadığımı hatırladım burada, bu şehirde olduğumu hatırladım” dedi.   |  Bu haber 222 defa okunmuştur.

AKTÜEL  KATEGORİSİNDEN HABERLER

TURİZM İÇİN TARİHİ DÖNÜŞÜM

TURİZM İÇİN TARİHİ DÖNÜŞÜM Bursa’nın turizmden daha fazla pay alması amacıyla kırsal yerleşim bölgelerinde farklı projeleri hayata geçiren Büy...

TİYATRODA KORONA REKORU

TİYATRODA KORONA REKORU Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, korona virüsü nedeniyle evlerinden çıkamayan çocuklar için ‘Ben Sinbad...

BAŞARILI PERSONELLER MECLİSTE TALTİF EDİLDİ

BAŞARILI PERSONELLER MECLİSTE TALTİF EDİLDİ Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin farklı birimlerinde görev yapan 4 personel, görevlerinde gösterdikleri performans v...

EVDE KAL, TİYATROSUZ KALMA

EVDE KAL, TİYATROSUZ KALMA Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu, Koronavirüs salgını nedeniyle zorunlu olmadıkça evlerinden çıkamayanlara tiyatr...

ÇAMUR SANATA, ŞEHİR GALERİYE DÖNÜYOR

ÇAMUR SANATA, ŞEHİR GALERİYE DÖNÜYOR Bursa Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Şube Müdürlüğü’ndeki sanatçılar, çamurla modelleme yaparak hazırladıkları...

BKSTV'DE ÖZER MATLI DÖNEMİ

BKSTV'DE ÖZER MATLI DÖNEMİ Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı Olağan Genel Kurulu'nda Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Özer Matlı seçilirk...

EBRU SANATI KÜLTÜRLERİ BULUŞTURDU

EBRU SANATI KÜLTÜRLERİ BULUŞTURDU Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (TÖMER) yürüttüğü çalışma kapsamında dünyanın dört bir yanı...

“MEHMET AKİF HAKKIN SESİ OLMAYA ÇALIŞTI”

“MEHMET AKİF HAKKIN SESİ OLMAYA ÇALIŞTI” Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulün...

BİZİM GENÇLER RİTİM ATÖLYESİ IŞIK SAÇIYOR

BİZİM GENÇLER RİTİM ATÖLYESİ IŞIK SAÇIYOR Bursa Büyükşehir Belediyesi Engelliler Şube Müdürlüğü koordinasyonunda Kültür Şube Müdürlüğü ve Mina Otizmle Yaşam ...

NÖBETÇİ ECZANE

HAVA DURUMU

Tüm fotoğraflar

  MUDANYA KIZILAY GÖNLÜLERİ ISITTI
 

MUDANYA KIZILAY GÖNL

İzlenme:48

   
  BADEMLİ’DE BÜYÜKŞEHİR ÇALIŞIYOR
 

BADEMLİ’DE BÜYÜKŞEHİ

İzlenme:70

   
  GÜZELYALI YAT LİMANI ARTIK BÜYÜKŞEHİR’İN
 

GÜZELYALI YAT LİMANI

İzlenme:82

   
  MUDANYA’DA VEFA TİMİ İŞ BAŞINDA
 

MUDANYA’DA VEFA TİMİ

İzlenme:110

   

Tüm videolar

  COVİD-19’LA MÜCADELEYE ANLAMLI DESTEK
 

COVİD-19’LA MÜCADELE

İzlenme:26

   
  BÜYÜKŞEHİR’DEN 7/24 KORONAVİRÜS MESAİSİ
 

BÜYÜKŞEHİR’DEN 7/24

İzlenme:32

   
  CADDE VE SOKAKLARA ‘COVİD-19’ TEMİZLİĞİ
 

CADDE VE SOKAKLARA ‘

İzlenme:48

   
  BÜYÜKŞEHİR’LE HAYAT EVE SIĞIYOR
 

BÜYÜKŞEHİR’LE HAYAT

İzlenme:38

   

SON DAKİKA Bursa Haberleri

mudanyahabercisi.com
© 2015-2016. Tüm hakları saklıdır. Sitemiz, Mudanya Gazeteciler Derneği üyesidir.
İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberlerin kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır.
Yazı, haber ve yorumlardaki düşünce ve görüşler yazarını bağlar. Tüm hakları saklıdır.