Anasayfa Video Galeri Foto Galeri Haber Ara Önemli Telefonlar Nöbetçi Eczaneler Künye İletisim
mudanyahabercisi.com

BÜLENT ERDEN'DEN ÇARPICI AÇIKLAMALARTarih 12 Nisan 2020, 21:15 Editör: Editör MUDANYA HABERCİ

BÜLENT ERDEN'DEN ÇARPICI AÇIKLAMALAR

Milliyetçi Hareket Partisi Mudanya Belediyesi Meclis Üyesi Bülent Erden, Mudanya Belediyesinin yaptığı çalışmaların ciddiyetten uzak reklam çalışmaları olduğu görüşünü ifade ederek yazılı basın açıklaması yaptı.

Erden yaptığı açıklamasında, "  açıklamamı basınımızın güzide temsilcisi olan sizleri Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanlığımızda ağırlarken yapmayı çok isterdim. Lâkin dünyayı ve tabi ki ülkemizi derinden etkileyen korona virüs'ün neden olduğu covid-19 salgını tedbirleri ve sosyal sorumluluk bilincimiz nedeniyle bir araya gelemedik. Mudanya'mızın bugününe ve geleceğine önem vererek basın açıklamama kıymetli vaktini ayıran basın mensuplarımıza teşekkür ediyor, birlik ve beraberliğimiz sayesinde covid-19 salgınını atlatacağımıza yürekten inanıyorum. Salgın nedeniyle tedavi altında olan vatandaşlarımıza acil şifalar, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum.

Devletimiz vatandaşının hayatını korumak adına uygulamaya aldığı bir dizi tedbirin yanında, neredeyse korona virüs'ün toplumsal ve ekonomik hayatımıza yapmış olduğu etkilerle yatıp kalktığımız, olağanüstü anlar yaşadığımız günlerde Mudanya Belediye Başkanı Sayın Hayri Türkyılmaz ellerinde eldivenleri, yüzünde maskesi Yıldıztepe'de kameralara poz vererek "Yıldıztepe'nin Temel Betonu Döküldü" başlığıyla bir basın bülteni servis etti. Sayın Başkan bunca sıkıntının arasında Yıldıztepe'de temel betonu değil tam anlamıyla Mudanyalının geleceğinin önüne beton dökmüştür.

Şöyle ki;

12.600.000TL’ye ihale edilen 1. Etap için beton dökülmüş fakat Sayın Başkan 14.500.000TL kredi kullanmak üzere mecliste CHP Meclis üyelerinin oyları ile yetki almıştı. Hatırlatmak babında kredi demek fazlasıyla yani faiziyle geri ödemek koşuluyla alınan borçtur. Şimdi denilebilir ki "Borç yiğidin kamçısıdır" tabi ortada bir yiğit varsa!

Mudanya halkının şahsıma (partimize) verdiği 27 bin oy'u helal ettirmek adına tekraren vurguluyorum ki Mudanyamız alınan bu borçla oldukça kritik bir dönemece girmiştir. Yıldıztepe konusunda daha önce de basına yansıtarak sorduğum önemli sorulara Sayın Başkan bugüne kadar cevap verememiş, ne meclis üyelerini ne de Mudanyalıları bilgilendirmemiştir. Her fırsatta demokrasi havarisi kesilen Sayın Başkan, ortak akıl yerine "Ben yaptım oldu" mantığıyla Mudanyalıların geleceğini ipotek altına almıştır. Yıldıztepe hakkında sorduğum soruları bir kez daha yinelemekte büyük fayda görüyorum ;

1- Projenin kapsamı, Taban alanı, Kat sayısı, Sosyal, ticari alanların tanımı ve dağılımı

otopark alanı ve kapasitesi

2- 12.600.000TL’ye ihale edilen 1. Etap kapsamı nedir? Başka kaç etap var? Kapsamı ve

maliyeti nedir?

3- 14.500.000TL kredi kullanmak üzere mecliste CHP Meclis üyelerinin oyları ile yetki

aldınız. Söz konusu kredinin faizli maliyeti ve ödeme takvimi nedir?

4- Projenin tamamlanma zamanı nedir? Faaliyet sonrası 5. ve 10. Yıllarda Mudanya’ya ne

kadar ekonomik katkı sağlayacak?

5- Halihazırda Mudanya’nın trafik sıkışıklığının üzerine proje devreye girdiğinde artacak

trafiğini de dikkate alarak ulaşımı rahatlatmak adına projeniz var mı? Varsa nedir?

6- Yıldıztepe projesini proje çizim bedeli ödememek için belediye teknik personeline

hazırlattığınızı ifade ettiniz. Uygulama esnasında telafisi daha yüksek maliyetler

oluşturabilecek proje hatalarına meydan vermemek adına söz konusu projeyi profesyonel

bir mühendislik firmasına kontrol ettirdiniz mi? Söz konusu inşaat alanının konumu

itibarıyla heyelan riski de dikkate alındığında konu daha fazla hassasiyet arz etmektedir.

Mudanyalının Mülkleri Yağma Hasan'ın Böreği Mi?

Sayın Basın Mensubu, Türkyılmaz göreve geldiği 2014 seçimleri sonrasında satılan belediye mülkleri için "Halkın malı halkın olacak. Mülk satmak bir tarafa, satılanların hepsini ama hepsini geri alacağım" diye her yerde haykırdı, fakat babalar gibi sattı ve satmaya devam ediyor. Başkan Türkyılmaz bırakın O'nun dönemi öncesinde satılan mülkleri geri almayı göreve geldiği 2014 seçimlerinden sonra Mudanya ölçeğinde korkunç bir mülk satışı gerçekleştirmiş sata sata neredeyse mülk bırakmamıştır. Başkan Türkyılmaz Mart 2019’dan bugüne kadar Mudanya Belediye Meclisinden 200 bin metrekarelik mülk satışı yetkisini oy çokluğuyla geçirmiştir. Endişemiz odur ki böyle giderse yakında sıra Mudanya Belediye Binasına gelecek ve belediye binamızın üzerinde SATILIK ilanını göreceğiz.

Kıymetli basın mensubu

6 yıldır satılan mülkler karşılığında Mudanyalının hayatını kolaylaştıran, Mudanya’ya ekonomik katkı sağlayacak hangi kalıcı eserini görebiliyoruz? Birde Sayın Başkan 14.500.000TL kredi kullanmak üzere mecliste CHP Meclis üyelerinin oyları ile yetki aldı. Bütün bunlar hesap edildiğinde işte bu nedenle Sayın Başkan Yıldıztepe'de temel betonu değil tam anlamıyla Mudanyalının geleceğinin önüne beton dökmüştür. Mudanyalının geleceğini çalan Sayın Başkan'ın kameralara eldivenli ve maskeli poz vermesi bazılarına göre ilahi tevafuk, bazılarına göre ise tam bir ironidir.

Mudanyalı Kıvranırken Önceliği Olmayan Proje

Mevcut durum değerlendirmesi yapıldığında Yıldıztepe'de malum şartlar altında yapılmak istenen proje Mudanya için önceliği olmayan bir projedir. Yıldıztepe'nin Mudanya'mıza değer katmasını hepimiz arzu ederiz, bundan onur duyarız lakin borç alarak, mülk satarak, Mudanyalının geleceğine ipotek konularak değil. Böyle olmamalı. İşin daha vahim yanı Sayın Başkan'ın Mudanyalının öz malı olan daha neleri satacağını (satmak zorunda kalacağını) kimse kestiremiyor. Devamı gelecek, gelmek zorunda hesap ortada! Ne demiş atalarımız "Borç yiyen kesesinden yer" Mudanyalılar bunları hak etmiyor.

Bu Bağlamda Sayın Başkan;

Kurban Bayramlarında Dolgu alanı mevki Belediye Kademe'de gerçekleştirilen Mudanya'mıza yakışmayan, halka eziyet veren, güneş altında asla hijyenik olmayan şartlarda yapılan kurban kesimleri için modern bir kesim yeri Mudanyalının önceliği değil mi? Mudanya Belediye Binasında hizmete açacağınızı ifade ettiğiniz fakat bir türlü hizmete alamadığınız Belediye Meclis Toplantı Salonu Mudanyalının önceliği değil mi? Hatta meclis toplantı salonu bir yana Mudanyalılara yakışan bir belediye binası Mudanya'nın önceliği değil mi?

Giritli Mahallesi Kentsel Koruma Sit Alanı projesini elinize yüzünüze bulaştırdınız, iş takibi yaparak bir türlü Koruma Planını onaylatamadınız, bu alandaki işletmelerin ruhsatları mahkeme kararları neticesinde birer, birer iptal edilmeye başlandı, Giritli Mahallesi esnafı ve turizm Mudanyalının önceliği değil miydi?

Hakeza Tarihi Hal Kahveleri çarşısının üzerini kapatacağım proje hazır dediniz lâkin yıllar geçti ortada bir şey yok. Mudanya'nın hassas noktalarında çözüm odaklı olmak yerine Kültür Varlıkları Koruma Kurulunun planları, projeleri onaylamadığı şikayetinizden başka bir şey duyamadık. Her beceriksizliğinizde günah keçisi aramak yerine çözüm odaklı olabilmeniz ve "ben yaptım oldu"

anlayışından ortak akılla Mudanya'yı yönetişim seviyesine yükseltmeniz Mudanya'nın önceliği değil mi?

Mudanya'mızda çok zor durumda olan, yolu, çocuk parkı olmayan (Kardelen Sitesi), yol açılması gerekirken yolu açılmayan bu arada merdiven korkulukları çürüyerek hayati risk taşıyan ( Şafak Sitesi) ve daha buna benzer bir çok sorunlarla boğuşan insanlarımızın hizmet feryatları Mudanya'nın önceliği değil mi?

Artistik hareketlerle Milyonlarca lira kredi alarak Mudanyalının geleceğine beton dökmek yerine kent içinde kalan ve büyük rahatsızlıkları beraberinde getiren lakin her ilçede olması gereken Küçük Sanayi Sitelerimizin Mudanyamıza yakışan şekilde şehir dışına inşa etmek bu ilçe halkının önceliği değil mi?

Yenisini yapmadan bir inat uğruna kapattığınız ve kış mevsimi boyunca insanımıza yağmurda, soğukta, çamurda eziyet ettiğiniz Mudanyamıza yakışır Kapalı Pazar Yeri Mudanya'nın önceliği değil miydi?

Göreve geldiğinizde her fırsatta dile getirdiniz "haramiler haramiler diye" Avrupa Birliği (AB) Projelerini gerçekleştirmek için gereken ödemeleri yapmamaları sebebiyle hibe programlarından yararlanamayan geçmiş yönetimleri eleştirdiniz "Borçlarımızı, SGK primlerimizi günü gününe ödüyoruz" dediniz. Sayın Başkan Belediye kapısına gelir, gider ve borç durumunu asacağınızı söylediniz. Sahi Mudanya Belediyemizin borcu şu an ne kadar? Sayın Başkan AB projeleri kapsamında turizm odaklı projelerle milyonlarca avro hibe programları fırsatlarından yararlanmak Mudanyalıların önceliği değil mi?

Bursa Büyükşehirden mahkeme yoluyla devir aldığınız yaz ve kış mevsiminde hizmet veren Yüzme Havuzu korona virüs salgını ülkemize ulaşmadan aylarca hizmet veremedi. Bu durum kamu zararı ve Mudanyalıya eziyet değil mi?

Sayın Başkan göreve geldiğinizde paldır küldür yıktırdığınız Mudanya Yelken Kulübü yerine belediye bünyemizde özellikle yelken sporuna gücü yetmeyecek Mudanyalı çocuklara ve gençlere yelken sporu fırsatını sunmanız 6 inc'lik telefon ekranlarına hapsolmuş, sokakların insafsızlığına mahkum edilmiş gençlerimizin, çocuklarımızın, geleceğimizin önceliği değil mi?

Afaki ve hayalperest vaatlerinizden olan Spor Vadisi, Eğitim Vadisi, uçaktan bakılınca Atatürk'ün gözlerinin havuz yapılarak görüleceği devasa Atatürk Ormanı, yine 2014'te göreve geldiğinizde ziyaret ederek restore edeceğinizi belirttiğiniz Dereköy Kilisesi ne oldu? Bu projelerinizi hangi para, hangi kredi ya da Mudanyalının hangi öz mallarını satarak yapacağınızı sormakla bir şey elde edilemeyeceğinin bilincinde olsam da söylem ve eylemlerinizin asla unutulmadığını, artık dijital basın arşivlerinin amel defteri misali boynunuzda olduğu hatırlatması bakımından dillendirmekte fayda görüyorum.

Zira "temeli 2020 yılında atılacak" dediğiniz Çepni mahallemizde 122 dönüm arazide inşa edeceğiniz Sokak Hayvanları Köyü projenize temel betonu dökmenizi beklediğimizi şimdiden hatırlatıyorum. Umarım bu projenizi Mudanyalının mallarını satmadan gerçekleştirebilirsiniz. Lakin hesap ortada. Say say bitmez Sayın başkan, 16 Eylül 2019 tarihinde basına servis ettiğiniz 11 bin metrekarelik projeniz Mudanya Fuar Kongre Merkezi ve Soğuk Hava Deposu ne oldu? Hala proje bitmedi mi? Temele ne zaman beton döküyorsunuz? Bu projeyi gerçekleştirme takviminiz nedir? Finansmanı yani paranız hazır mı?

Sayın Basın Mensupları

Ayakları yere basan her projede, yapılan hizmette Sayın Başkanın yanındayız. Yapıcı ve tamamlayıcı olarak varız. Fakat Mudanyalıların adeta bugünü ve geleceğinden çalan, ortak akıl devre dışı bırakılarak yapılmak istenen her durum için halkımızı bilgilendirmek, icra makamında bulunan Sayın Başkan, meclis üyeleri ve partisini uyarmak aldığımız oyların hakkı vermek adına boynumuzun borcudur.

Mudanyalı vatandaşlarımın bugün yaşadığı öncelikli sıkıntıları gidermenin, aydınlık, refah seviyesi daha iyi bir geleceğe birlik ve beraberlik içinde ulaşmasının tek yolu ben yaptım oldu  anlayışından yönetişim anlayışına yani birlikte yönetelim, ortak aklı kullanalım, anlayışına hemen geçmek, çok geç olmadan yanlışlardan dönmektir. Milliyetçi Hareket Partisi olarak her zaman popülist yaklaşımların halka ve hakkı olanların haklarına zarar verdiği bilinciyle hareket edeceğimizi vurguluyor. Hepinize saygılarımı sunuyorum.

Bülent ERDEN

MHP Mudanya Belediye Meclis Üyesi  |  Bu haber 916 defa okunmuştur.

MUDANYA  KATEGORİSİNDEN HABERLER

TEDBİRLİ KORONAVİRÜS DENETİMİ

TEDBİRLİ KORONAVİRÜS DENETİMİ İçişleri Bakanlığı'nın 81 il valiliklerine gönderdiği "Koronavirüs Denetimleri" başlıklı genelgesi kapsamında, ...

BÜYÜKŞEHİRDEN KAYGAN YOLA ANINDA MÜDAHALE

BÜYÜKŞEHİRDEN KAYGAN YOLA ANINDA MÜDAHALE Mudanya Ömerbey Mahalesi Deniz Caddesinde ağır tonajlı aracın hortumunun patlaması sonucu caddeye yayılan yağ trafi...

25 YILLIK KALECİ HEYKEL VE BOYAMA SANATINA EL ATTI

25 YILLIK KALECİ HEYKEL VE BOYAMA SANATINA EL ATTI 15 yıl Mudanya spor kaleciliği ve 10 yıl hem amatör hem de profesyonel olarak diğer önemli takımların file bekçiliğ...

İHH MUDANYA KURBAN BAYRAMINDA İHTİYAÇ SAHİPLERİNİ SEVİNDİRDİ

İHH MUDANYA KURBAN BAYRAMINDA İHTİYAÇ SAHİPLERİNİ SEVİNDİRDİ Mudanya İHH Temsilciliğimize yaptığınız 140 hisse kurban bağışı İHH ekipleri tarafından ümmet coğrafyasında kesiler...

MUDANYA KAYMAKAMI SÖZER'İN TEDBİRLİ BAYRAM MESAJI

MUDANYA KAYMAKAMI SÖZER'İN TEDBİRLİ BAYRAM MESAJI Sevgili Mudanyalılar; Kurban Bayramınızı en kalbi duygularla kutlar, birlik, beraberlik içinde huzur dolu nice bayr...

BAŞAK BAYKAN, "İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ" SAVUNDU

BAŞAK BAYKAN, Mudanya Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Başak Baykan, ‘İstanbul Sözleşmesi’ ile ilgili Mütareke Meydanında bir b...

ROTARYENLER MUDANYA SAHİLLERİNDE TEMİZLİK YAPTI

ROTARYENLER MUDANYA SAHİLLERİNDE TEMİZLİK YAPTI Sabah saatlerinde Mudanya sahilinde bir araya gelen Tophane Rotary, Mudanya Rotary, Tophane Rotaract ve Mutik üyele...

KOLONU PATLAYAN 9 KATLI BİNA BOŞALTILDI

KOLONU PATLAYAN 9 KATLI BİNA BOŞALTILDI Mudanya'nın Şükrü Çavuş Mahallesi'nde 1999 depremi öncesinde inşa edilen 21 daireli 9 katlı binanın köşedek...

MARMARABİRLİK’TE ORTAKLIK GÜNCELLEMESİ

MARMARABİRLİK’TE ORTAKLIK  GÜNCELLEMESİ Marmarabirlik’e bağlı kooperatiflerde ortaklık bilgileri güncellenecek. 4572 Sayılı kanun ve 2014 yılında yapılan a...

NÖBETÇİ ECZANE

HAVA DURUMU

Tüm fotoğraflar

  BÜYÜKŞEHİRDEN KAYGAN YOLA ANINDA MÜDAHALE
 

BÜYÜKŞEHİRDEN KAYGAN

İzlenme:1306

   
  25 YILLIK KALECİ HEYKEL VE BOYAMA SANATINA EL ATTI
 

25 YILLIK KALECİ HEY

İzlenme:1338

   
  MUDANYA AK PARTİ BAYRAMDA ÇOCUKLARI SEVİNDİRDİ
 

MUDANYA AK PARTİ BAY

İzlenme:1896

   
  KOLONU PATLAYAN 9 KATLI BİNA BOŞALTILDI
 

KOLONU PATLAYAN 9 KA

İzlenme:3094

   

Tüm videolar

  AMELİYATLI GENCE EVİNDE REHBERLİK DESTEĞİ
 

AMELİYATLI GENCE EVİ

İzlenme:34

   
  MİKRO MEKANİĞE MAKRO DESTEK
 

MİKRO MEKANİĞE MAKRO

İzlenme:272

   
  MEMUR ADAYLARINA ÜCRETSİZ KPSS EĞİTİMİ
 

MEMUR ADAYLARINA ÜCR

İzlenme:440

   
  YEŞİL’DE MUHTEŞEM DÖNÜŞÜM
 

YEŞİL’DE MUHTEŞEM DÖ

İzlenme:432

   

mudanyahabercisi.com
© 2015-2016. Tüm hakları saklıdır. Sitemiz, Mudanya Gazeteciler Derneği üyesidir.
İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberlerin kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır.
Yazı, haber ve yorumlardaki düşünce ve görüşler yazarını bağlar. Tüm hakları saklıdır.