Anasayfa Video Galeri Foto Galeri Haber Ara Önemli Telefonlar Nöbetçi Eczaneler Künye İletisim
mudanyahabercisi.com

KIRIM TÜRKLÜĞÜNÜN YANINDAYIZTarih 19 Mayıs 2020, 15:31 Editör: Editör MUDANYA HABERCİ

KIRIM TÜRKLÜĞÜNÜN YANINDAYIZ

Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Alfatlı, Kırım Sürgünü’nün yıldönümünde yazılı bir mesaj yayımladı.

Alfatlı, Mesajında Şu İfadelere Yer Verdi:

18 Mayıs 1944’te, sabaha karşı 03.00’de, Kırım’da yaşayan bütün Türkler; Stalin’in emriyle SSCB askerleri tarafından evlerinden alınarak, hayvan ve yük taşımaktakullanılan vagonlara bindirildi.

2. Dünya Savaşı devam ediyordu. Bu nedenle, sağlıklı erkekler cephede savaştıkları için, neredeyse tamamı, kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve savaşamayacak durumdaki hastalardan oluşan yüzbinlerce Kırım Türkü, vatandaşı oldukları, askerlik yaptıkları, topraklarını korudukları SSCB tarafından, yine SSCB içerisinde, Özbekistan, Kazakistan, Sibirya gibi çeşitli bölgelere dağıtıldılar.

Yolculuk 20 günden fazla sürdü.400 binin üzerinde kişinin bindirildiği trenlerde, kötü şartlardan dolayı 200 bine yakın insanımız hayatını kaybetti.

Sürgün sonrası ulaşılan bölgelerde de Kırım Türkleri köle gibi çalıştırıldılar. Pek çoğu, yine içinde bulundukları ağır şartlar sebebiyle hayatlarını kaybettiler.Kırımlılar, vatanlarına, ancak 1989’dan sonra dönmeye başlayabildiler.

Kırım, 2014 yılında, uluslararası hukuka aykırı bir şekilde, Rusya tarafından işgal ve ilhak edildi. Kırım Türklerinin lideri, Kırım halkının ve tüm Türk Milliyetçilerinin bayrak ismi Mustafa AbdülcemilKırımoğlu'nun Kırım’a girişi yasaklandı. Bugün halen, Kırım’da, Türklerin üzerindeki baskılar devam ediyor.

Aynı zamanda Kırım’da, 1944 yılında, 20. Yüzyıl’ın en büyük katliamlarından biri yaşandı. Bugün, tüm dünya tarafından artık bütün ayrıntıları bilinen ve “soykırım” dışında hiçbir kavramının tarif etmediği, yaşananların acıları hiç dinmedi. Yaşananların üzerinde artık hiçbir örtü kalmamasına rağmen tüm dünya, katliamlara, soykırıma, yine öldürülen Türkler olduğu için sessiz kaldı

1944 yılında yaşanan, “Kırım Tatar Sürgünü” olarak tarihe geçen katliamın sebep olduğu mağduriyetler giderilemedi.

Türk Milliyetçilerinin, “Esir Türkler” kavramı ve özgürlük çığlığı, o günün “Sovyet aşıkları” ve bugünün “yarım aydınlar”ının zannettiği gibi bir slogandan ibaret değildir.

Kırımlı Türkler, vatan topraklarında, 100 yıldır yok edilmeye çalışılırken, katliamın failleri yüzlerinde hep “komünizm, sosyalizm ve proletarya" maskesiyle cinayetlerini işlediler.

En acısı içimizdeki bir takım hainler, onların bayraklarını sallamaya, itiraz edenlere saldırmaya, cinayetleri Türkiye’ye taşımaya yeltendiler.

Türkiye’nin 70’li yıllarında, hatta bugün bile, terörle mücadelemizde, aslında hep birbirine benzer sahneleri izliyoruz.

1. Dünya Savaşı ve sonrası Anadolu’da, o günde bugüne; Irak’ta, Suriye’de, Doğu Türkistan’da, SSCB topraklarının tümünde, Kıbrıs’ta, Balkanlar’da, Kırım’da, hatta ülkemizde yaşanan emperyalist destekli terör saldırılarında; Türkler, cinayetlere maruz kaldılar, maruz kalmaya devam ediyorlar.

Türkiye Cumhuriyeti olarak, tek tek, her cinayetten dolayı, kardeşlerimizi koruyamadığımız için, onlara el uzatamadığımız, onların sesini duyuramadığımız, cinayetlerin hesabını soramadığımız için bir vebal taşıdığımızı düşünüyorum.

Büyük Birlik Partisi, Türkiye Cumhuriyeti’nin güçlü olma ülküsü üzerine verdiği mücadelesinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin, tüm dünya Türklüğü için “beklenen” olduğu, bunun bizim hem tarihi misyonumuz, hem de görevimiz olduğu inancından asla vaz geçmedi, vaz geçmeyecek.

Bir Kırım Türkü olan Gaspıralı İsmail'in “Dilde, fikirde, işte birlik.” cümlesi, tüm dünya Türkleri için, Türkiye için, Türk milliyetçileri ve Büyük Birlik Partisi için, hem bir ülkü, hem bir çare hem de bir yol haritası oldu...

Aynı inanç ve mesuliyet duygusuyla, Kırım Sürgünü’nün 76. yılında, kaybettiğimiz yüzbinlerce soydaşımızı ve bu vesileyle büyük Türk milliyetçisi ve aydını İsmail Gaspıralı'yı rahmetle anıyorum.Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

Bir Türk Yurdu olan Kırım'ın işgalini tanımadık ve tanımayacağız.

Yeryüzünde ki bütün Türkler'i, Türk Devletleri'ni; Doğu Türkistan'dan Kırım'a işgal altındaki tüm Türk Yurtlarının bağımsızlığına kavuşması için birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.  |  Bu haber 4332 defa okunmuştur.

SİYASİ  KATEGORİSİNDEN HABERLER

MHP-AK PARTİ ORTAK PROTESTO VE KINAMA AÇIKLAMASI

MHP-AK PARTİ ORTAK PROTESTO VE KINAMA AÇIKLAMASI AK Parti İlçe Başkanı İnci Söğütlü ve MHP İlçe Başkanı Erkut Seymenler ortak açıklama yaparak, CHP Meclis Üyesi Meh...

MHP MUDANYA'DAN ÇİRKİN SALDIRI AÇIKLAMASI

MHP MUDANYA'DAN ÇİRKİN SALDIRI AÇIKLAMASI CHP Mudanya Belediye Meclis Üyesi Mehmet ER’in sosyal medya hesabından MHP Mudanya İlçe teşkilatına ve Meclis Grup ...

SAADET PARTİSİ ÜRETİCİNİN ZARARININ KARŞILANMASINI İSTEDİ

SAADET PARTİSİ ÜRETİCİNİN ZARARININ KARŞILANMASINI İSTEDİ Saadet Partisi Bursa İl Mahalli İdarelerden sorumlu başkan yardımcısı İbrahim Özacar, Mudanya’da soğuktan yanan zey...

İYİ PARTİ ZİRAAT ODASI YENİ YÖNETİMİNİ ZİYARET ETTİ

İYİ PARTİ ZİRAAT ODASI YENİ YÖNETİMİNİ ZİYARET ETTİ İyi Parti Mudanya İlçe Teşkilatı, Hüseyin Hatipoğlu Başkanlığında Mudanya Ziraat Odasında yeni atanan Başkan ve yön...

İYİ PARTİ’DEN GAZ MASKELİ PROTESTO

İYİ PARTİ’DEN GAZ MASKELİ PROTESTO İYİ Parti Bursa İl Teşkilatı’nın Şehreküstü Meydanı’nda düzenlediği protesto eyleminde, Bursa’da hava kirliliğinin ...

AK PARTİ MUDANYA’DAN ANLAMLI PROJE

AK PARTİ MUDANYA’DAN ANLAMLI PROJE AK Parti Mudanya İlçe Başkanlığı geliştirdiği proje kapsamında kış aylarının gelmesiyle birlikte ihtiyaç sahiplerin...

İYİ PARTİ ZEYTİNDE DON YANIĞINI İNCELEDİ

İYİ PARTİ ZEYTİNDE DON YANIĞINI İNCELEDİ İYİ Parti İlçe Teşkilatı Başkan Hüseyin Hatipoğlu öncülüğündeki heyetle, Mudanya Çepni Mahallesini ziyaret ederek, ...

İYİ PARTİ "DOĞU TÜRKİSTAN ÖLÜYOR"

İYİ PARTİ İYİ Parti Mudanya ilçe teşkilatı, Kızıl Çin tarafında zulüm gören Doğu Türkistan'da yaşanan katliamları protest...

BİR DAMLA TASARRUF İLE GELECEĞİNİZE SU TAŞIYIN!

BİR DAMLA TASARRUF İLE GELECEĞİNİZE SU TAŞIYIN! Saadet Partisi Kadın Kolları Başkanı Hasibe Durgut, su tasarrufu konusuna değinerek açıklamalarda bulundu.

HAVA DURUMU

NÖBETÇİ ECZANE

Tüm fotoğraflar

  GÜREŞ FEDERASYONUNDAN MALZEME DESTEĞİ
 

GÜREŞ FEDERASYONUNDA

İzlenme:6572

   
  KAÇAK ET KESİMİNE 15 BİN 200 LİRA CEZA
 

KAÇAK ET KESİMİNE 15

İzlenme:7086

   
  HAFTA SONU KORONA DENETİM MESAİSİ
 

HAFTA SONU KORONA DE

İzlenme:7090

   
  AK PARTİ MUDANYA’DAN ANLAMLI PROJE
 

AK PARTİ MUDANYA’DAN

İzlenme:8634

   

Tüm videolar

  GÖNÜLLÜLER SOKAK HAYVANLARI İÇİN SOKAKLARA İNDİ
 

GÖNÜLLÜLER SOKAK HAY

İzlenme:90

   
  BURSA’NIN AKCİĞERİNDE ALTYAPI YENİLENİYOR
 

BURSA’NIN AKCİĞERİND

İzlenme:88

   
  METRO DURAKLARI ENERJİ İSTASYONUNA DÖNÜYOR
 

METRO DURAKLARI ENER

İzlenme:624

   
  T2’DE HUMMALI ÇALIŞMA
 

T2’DE HUMMALI ÇALIŞM

İzlenme:622

   

mudanyahabercisi.com
© 2015-2016. Tüm hakları saklıdır. Sitemiz, Mudanya Gazeteciler Derneği üyesidir.
İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberlerin kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır.
Yazı, haber ve yorumlardaki düşünce ve görüşler yazarını bağlar. Tüm hakları saklıdır.