Anasayfa Video Galeri Foto Galeri Haber Ara Önemli Telefonlar Nöbetçi Eczaneler Künye İletisim
mudanyahabercisi.com

BAŞAK BAYKAN, Tarih 30 Temmuz 2020, 15:16 Editör: Editör MUDANYA HABERCİ

BAŞAK BAYKAN, "İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ" SAVUNDU

Mudanya Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Başak Baykan, ‘İstanbul Sözleşmesi’ ile ilgili Mütareke Meydanında bir basın açıklaması yaptı.

Mudanya Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Başak Baykan Mütareke Meydanı’nda yaptığı açıklamasında, " sözleşmenin bilinmeyen tüm maddeleri hakkında bilgi verdi. Sözleşmenin resmi adının ‘Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin  Önlenmesi ve Bunlarla Mücadele Hakkındaki Avrupa Konseyi Sözleşmesi olduğunu belirten Başkan Baykan,  “Kadınlara ve çocuklara yönelik her türlü şiddetin önünün kesilmesini amaçlayan, ilk uluslararası belgedir. Adına “İstanbul Sözleşmesi” denmesinin sebebi bizim başlattığımız bir çalışma olması ve İstanbul’da imzaya açılmasıdır. İlk imzayı Türkiye atmıştır. Bize dışardan dayatılmamıştır. Sözleşmenin imzalandığı dönemde Avrupa Konseyi’nde Türkiye’den iki isim var: Sayın Ahmet Davutoğlu ve Sayın Mevlüt Çavuşoğlu. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, o dönem Başbakan’ken İstanbul Sözleşmesi TBMM’ye sevk edilmiş, AK Parti, CHP, MHP ve BDP’nin oybirliği ile onaylanmıştır. Meclisten tek bir red oyu çıkmamıştır. 2014 yılında ise yürürlüğe girmiştir.” dedi.

Başkan Baykan, ”Şunu altını çizerek belirtmek isterim. Bizler, siyaset yapmıyoruz. Politik her hangi bir söylemde bulunmuyoruz. Her görüşe eşit mesafedeyiz.” diyerek ”Tek amacımız kadınlarımızın ve çocuklarımızın en doğal hakkı olan yaşama hakkını ve pek tabii insanca yaşama hakkını savunmaktır. Kadınlarımızın ve çocuklarımızın hukuki güvence altına alınmasıdır. İşte bu yüzden İstanbul Sözleşmesi hayati önem taşımaktadır. İstanbul Sözleşmesi kadınlarımızın ve çocuklarımızın teminatıdır” ifadelerini kullandı.

Mudanya Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Başak Baykan konuşmasını şöyle sürdürdü:

”Salvador Dali, “Suç” adlı tablosunun önünde konuşmasını sürdüren Başak Baykan, “Sözleşmede, şiddetin çeşitleri “fiziksel, psikolojik, cinsel ve ekonomik” olarak tanımlanmıştır. Kadın-erkek eşitsizliği, kadının toplum tarafından güçsüzleştirilmesi, itibarsızlaştırılması sonucu şiddetin arttığı belirtilmiştir. Çünkü, kadın değersizleşince kendisine verilen zarar meşru görülüyor.

Şiddet eylemini gerçekleştirmenin yanı sıra, kadını tehdit etmek, zorlamak, özgürlüğünü kısıtlamak da şiddet kapsamında sayılmaktadır. Toplumun bazı kesimleri şiddeti sadece fiziksel sanmakta, diğer şiddet türlerini olağan karşılamaktadır. Yani, kadına gözdağı vermek, küfretmek, kadını aşağılamak, karşısında konuşturmamak erkeğin hakkıymış gibi görülüyor. İstanbul Sözleşmesi, benzeri davranışları da şiddetin türleri olarak belirtiyor ve her türlü şiddeti önlemek amacıyla madda madde yol gösteriyor.

Sözleşme diyor ki: Şiddetin gerekçesi yoktur. Öyle, ‘namus davası’ deyip ‘töremiz böyle’ deyip ’sözümü dinlemedi’ deyip kimseyi öldüremezsin. İstanbul Sözleşmesi, bu cinayetlerde, ailedeki küçük çocukları azmettirerek daha az ceza alınmasının önüne geçiyor. Bu vesileyle çocuğu da koruyor.

Başka bir örnek verelim. Aile içi şiddeti ele alalım. Aile fertleri aynı evde yaşadıkları, dolayısıyla bir arada oldukları için, kocalar eşlerine ve çocuklarına her an ulaşabiliyorlar. Çünkü, yanı başında. Dolayısıyla, mağdurun korunması ayrı bir önem arz ediyor. Özel bir takım önlemler alınması gerekiyor.

Bir babanın, çocuğun gözü önünde anneye şiddet uygulaması bu sözleşmeye göre kabul edilemez bir durumdur.

Bununla beraber, ev içerisinde şiddete maruz kalan çocuklar da İstanbul Sözleşmesi ile koruma altına alınmaktadır. Sözleşme maddelerinde şiddet gören her birey için 7/24 danışma hatları, sığınak merkezleri oluşturulması isteniyor. Ve bunların kolaylıkla ulaşılabilir yerlerde olması gerekiyor. Böylece, mağduriyetin daha en başından hızla giderilmesi amaçlanıyor. Ve bu sürece devlet de dahil ediliyor. Saldırgan karşısında devletin gücünü görünce, şiddetin önüne geçmek kolaylaşıyor. Ayrıca, mağdurlara psikolojik ve hukuki destek sağlanıyor. Yani sözleşme, şiddetin hem engellenmesi için hem de mağduriyetin giderilmesine yönelik belirli bir izleme mekanizması oluşturuyor.

Sözleşmeye göre devlet, kolluk kuvvetleri ve sivil toplum kuruluşları ile beraber topyekun bir seferberlik halinde mücadele etmeli. Bu önemli bir madde, çünkü şiddete karşı alınan tedbirler, yasal yaptırımlar arttıkça, suç oranı düşüyor. Sözleşme tam manasıyla uygulansaydı, bu kadar kadın cinayeti işlenmeyebilirdi.

İstanbul Sözleşmesi’nde bir diğer husus ise: Eğitime önem verilmesidir. Özellikle cinsel suçların işlenmemesi adına eğitimi esas kılıyor. Şiddete karşı alınan tedbirlerde medyanın etkin bir şekilde kullanılması gerekiyor. Oysa mevcut durum bambaşka. Medyada kadınların ve çocukların itilip kakıldığı, aşağılandığı yetmiyormuş gibi bir de erkeklerin belinde silah taşıdığı, tekme tokat birbirlerine girdiği, tetikçilerle dolu diziler, programlar kaygı vericidir. İzleyici kitlesi denetlenemediği için çocuklar şiddet içerikli eylemleri görerek büyüyorlar. Ekranlarda izledikleri tavırları benimseyebiliyorlar. Kadının dövüldüğü, hor görüldüğü yapımlar, toplumun nezdinde şiddeti meşrulaştırıyor.”

‘Zorla Evlilik Olmaz’

Sözleşmedeki önemli detaylardan olan zorla evlilik konusunda vurgular yapan  Baykan, “Kadını istemediği bir evliliğe zorlamak suçtur. Bugün, İstanbul Sözleşmesi’ne karşı olanlar “aile kurumuna zarar verdiğini, toplumun yapısına ters düştüğünü”  iddia ediyorlar. Biz de soruyoruz:

Türk toplumunun geleneklerinde ne zamandan beri kadınları ve çocukları dövmek var? Değil el kaldırmak, bizde kadın kutsaldır. Annedir, abladır, kız kardeştir, evlattır. Yavrularımız canımızdan kıymetlidir. Çocuklarımızın tırnağına taş değse dünyaları yakarız” şeklinde konuştu.

Basın açıklamasına Kent Konseyi Başkanı Cumhur Aksan ve çalışanları, Mudanya Kadın Meclisi ve çok sayıda Mudanyalı kadın katıldı.  |  Bu haber 624 defa okunmuştur.

MUDANYA  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İHH MUDANYA KURBAN BAYRAMINDA İHTİYAÇ SAHİPLERİNİ SEVİNDİRDİ

İHH MUDANYA KURBAN BAYRAMINDA İHTİYAÇ SAHİPLERİNİ SEVİNDİRDİ Mudanya İHH Temsilciliğimize yaptığınız 140 hisse kurban bağışı İHH ekipleri tarafından ümmet coğrafyasında kesiler...

MUDANYA KAYMAKAMI SÖZER'İN TEDBİRLİ BAYRAM MESAJI

MUDANYA KAYMAKAMI SÖZER'İN TEDBİRLİ BAYRAM MESAJI Sevgili Mudanyalılar; Kurban Bayramınızı en kalbi duygularla kutlar, birlik, beraberlik içinde huzur dolu nice bayr...

ROTARYENLER MUDANYA SAHİLLERİNDE TEMİZLİK YAPTI

ROTARYENLER MUDANYA SAHİLLERİNDE TEMİZLİK YAPTI Sabah saatlerinde Mudanya sahilinde bir araya gelen Tophane Rotary, Mudanya Rotary, Tophane Rotaract ve Mutik üyele...

KOLONU PATLAYAN 9 KATLI BİNA BOŞALTILDI

KOLONU PATLAYAN 9 KATLI BİNA BOŞALTILDI Mudanya'nın Şükrü Çavuş Mahallesi'nde 1999 depremi öncesinde inşa edilen 21 daireli 9 katlı binanın köşedek...

MARMARABİRLİK’TE ORTAKLIK GÜNCELLEMESİ

MARMARABİRLİK’TE ORTAKLIK  GÜNCELLEMESİ Marmarabirlik’e bağlı kooperatiflerde ortaklık bilgileri güncellenecek. 4572 Sayılı kanun ve 2014 yılında yapılan a...

MUDANYA'DA 5 GÜN BOYUNCA KAN ALIMI YAPILACAK

MUDANYA'DA 5 GÜN BOYUNCA KAN ALIMI YAPILACAK Türk Kızılayı Mudanya Temsilciliğinin öncülüğünde 5 gün boyunca Mütareke Meydanında kan alımı kampanyası başlıyor.

AK PARTİ MUDANYA 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN LOKMA DAĞITTI

AK PARTİ MUDANYA 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN LOKMA DAĞITTI AK Parti Mudanya İlçe Başkanı Avukat İnci Söğütlü ve ilçe teşkilatı Ayasofya müzesinin camiye dönüşmesi nedeni...

MUDANYA’NIN KADINLARI ŞİMDİ DAHA GÜÇLÜ

MUDANYA’NIN KADINLARI ŞİMDİ DAHA GÜÇLÜ Mudanya’da kadınlara, mağdur kadınlara, çocuklara ve gençlere destek olmak üretimlerine katkı sağlamak amacıyla bir...

MUDANYA'DA "MASKENİ TAK ÖRNEK OL" ETKİNLİĞİ

MUDANYA'DA Mudanya Kaymakamlığı ve İlçe Sağlık Müdürlüğünce düzenlenen “ Maskeni Tak Örnek Ol" etkinliği, tüm ilçe kurum amir ...

NÖBETÇİ ECZANE

HAVA DURUMU

Tüm fotoğraflar

  MUDANYA AK PARTİ BAYRAMDA ÇOCUKLARI SEVİNDİRDİ
 

MUDANYA AK PARTİ BAY

İzlenme:572

   
  KOLONU PATLAYAN 9 KATLI BİNA BOŞALTILDI
 

KOLONU PATLAYAN 9 KA

İzlenme:1790

   
  BÜYÜKŞEHİR MUDANYA'DA KARA SİNEKLE MÜCADELEYİ SÜRDÜRÜYOR
 

BÜYÜKŞEHİR MUDANYA&#

İzlenme:2128

   
  MUDANYA EŞKEL SAHİLLERİ  ATLI JANDARMALARA EMANET
 

MUDANYA EŞKEL SAHİLL

İzlenme:3212

   

Tüm videolar

  BİRLİKTE GÜZEL İŞLER YAPACAĞIZ
 

BİRLİKTE GÜZEL İŞLER

İzlenme:48

   
  TRAFİĞE DİJİTAL GÖZ HAPSİ
 

TRAFİĞE DİJİTAL GÖZ

İzlenme:506

   
  BAŞKAN AKTAŞ, VATANDAŞLARLA BAYRAMLAŞTI
 

BAŞKAN AKTAŞ, VATAND

İzlenme:512

   
  ŞAMPİYONLARA DESTEK SÖZÜ
 

ŞAMPİYONLARA DESTEK

İzlenme:514

   

mudanyahabercisi.com
© 2015-2016. Tüm hakları saklıdır. Sitemiz, Mudanya Gazeteciler Derneği üyesidir.
İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberlerin kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır.
Yazı, haber ve yorumlardaki düşünce ve görüşler yazarını bağlar. Tüm hakları saklıdır.