Anasayfa Video Galeri Foto Galeri Haber Ara Önemli Telefonlar Nöbetçi Eczaneler Künye İletisim
mudanyahabercisi.com

BAŞAK BAYKAN, Tarih 30 Temmuz 2020, 15:16 Editör: Editör MUDANYA HABERCİ

BAŞAK BAYKAN, "İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ" SAVUNDU

Mudanya Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Başak Baykan, ‘İstanbul Sözleşmesi’ ile ilgili Mütareke Meydanında bir basın açıklaması yaptı.

Mudanya Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Başak Baykan Mütareke Meydanı’nda yaptığı açıklamasında, " sözleşmenin bilinmeyen tüm maddeleri hakkında bilgi verdi. Sözleşmenin resmi adının ‘Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin  Önlenmesi ve Bunlarla Mücadele Hakkındaki Avrupa Konseyi Sözleşmesi olduğunu belirten Başkan Baykan,  “Kadınlara ve çocuklara yönelik her türlü şiddetin önünün kesilmesini amaçlayan, ilk uluslararası belgedir. Adına “İstanbul Sözleşmesi” denmesinin sebebi bizim başlattığımız bir çalışma olması ve İstanbul’da imzaya açılmasıdır. İlk imzayı Türkiye atmıştır. Bize dışardan dayatılmamıştır. Sözleşmenin imzalandığı dönemde Avrupa Konseyi’nde Türkiye’den iki isim var: Sayın Ahmet Davutoğlu ve Sayın Mevlüt Çavuşoğlu. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, o dönem Başbakan’ken İstanbul Sözleşmesi TBMM’ye sevk edilmiş, AK Parti, CHP, MHP ve BDP’nin oybirliği ile onaylanmıştır. Meclisten tek bir red oyu çıkmamıştır. 2014 yılında ise yürürlüğe girmiştir.” dedi.

Başkan Baykan, ”Şunu altını çizerek belirtmek isterim. Bizler, siyaset yapmıyoruz. Politik her hangi bir söylemde bulunmuyoruz. Her görüşe eşit mesafedeyiz.” diyerek ”Tek amacımız kadınlarımızın ve çocuklarımızın en doğal hakkı olan yaşama hakkını ve pek tabii insanca yaşama hakkını savunmaktır. Kadınlarımızın ve çocuklarımızın hukuki güvence altına alınmasıdır. İşte bu yüzden İstanbul Sözleşmesi hayati önem taşımaktadır. İstanbul Sözleşmesi kadınlarımızın ve çocuklarımızın teminatıdır” ifadelerini kullandı.

Mudanya Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Başak Baykan konuşmasını şöyle sürdürdü:

”Salvador Dali, “Suç” adlı tablosunun önünde konuşmasını sürdüren Başak Baykan, “Sözleşmede, şiddetin çeşitleri “fiziksel, psikolojik, cinsel ve ekonomik” olarak tanımlanmıştır. Kadın-erkek eşitsizliği, kadının toplum tarafından güçsüzleştirilmesi, itibarsızlaştırılması sonucu şiddetin arttığı belirtilmiştir. Çünkü, kadın değersizleşince kendisine verilen zarar meşru görülüyor.

Şiddet eylemini gerçekleştirmenin yanı sıra, kadını tehdit etmek, zorlamak, özgürlüğünü kısıtlamak da şiddet kapsamında sayılmaktadır. Toplumun bazı kesimleri şiddeti sadece fiziksel sanmakta, diğer şiddet türlerini olağan karşılamaktadır. Yani, kadına gözdağı vermek, küfretmek, kadını aşağılamak, karşısında konuşturmamak erkeğin hakkıymış gibi görülüyor. İstanbul Sözleşmesi, benzeri davranışları da şiddetin türleri olarak belirtiyor ve her türlü şiddeti önlemek amacıyla madda madde yol gösteriyor.

Sözleşme diyor ki: Şiddetin gerekçesi yoktur. Öyle, ‘namus davası’ deyip ‘töremiz böyle’ deyip ’sözümü dinlemedi’ deyip kimseyi öldüremezsin. İstanbul Sözleşmesi, bu cinayetlerde, ailedeki küçük çocukları azmettirerek daha az ceza alınmasının önüne geçiyor. Bu vesileyle çocuğu da koruyor.

Başka bir örnek verelim. Aile içi şiddeti ele alalım. Aile fertleri aynı evde yaşadıkları, dolayısıyla bir arada oldukları için, kocalar eşlerine ve çocuklarına her an ulaşabiliyorlar. Çünkü, yanı başında. Dolayısıyla, mağdurun korunması ayrı bir önem arz ediyor. Özel bir takım önlemler alınması gerekiyor.

Bir babanın, çocuğun gözü önünde anneye şiddet uygulaması bu sözleşmeye göre kabul edilemez bir durumdur.

Bununla beraber, ev içerisinde şiddete maruz kalan çocuklar da İstanbul Sözleşmesi ile koruma altına alınmaktadır. Sözleşme maddelerinde şiddet gören her birey için 7/24 danışma hatları, sığınak merkezleri oluşturulması isteniyor. Ve bunların kolaylıkla ulaşılabilir yerlerde olması gerekiyor. Böylece, mağduriyetin daha en başından hızla giderilmesi amaçlanıyor. Ve bu sürece devlet de dahil ediliyor. Saldırgan karşısında devletin gücünü görünce, şiddetin önüne geçmek kolaylaşıyor. Ayrıca, mağdurlara psikolojik ve hukuki destek sağlanıyor. Yani sözleşme, şiddetin hem engellenmesi için hem de mağduriyetin giderilmesine yönelik belirli bir izleme mekanizması oluşturuyor.

Sözleşmeye göre devlet, kolluk kuvvetleri ve sivil toplum kuruluşları ile beraber topyekun bir seferberlik halinde mücadele etmeli. Bu önemli bir madde, çünkü şiddete karşı alınan tedbirler, yasal yaptırımlar arttıkça, suç oranı düşüyor. Sözleşme tam manasıyla uygulansaydı, bu kadar kadın cinayeti işlenmeyebilirdi.

İstanbul Sözleşmesi’nde bir diğer husus ise: Eğitime önem verilmesidir. Özellikle cinsel suçların işlenmemesi adına eğitimi esas kılıyor. Şiddete karşı alınan tedbirlerde medyanın etkin bir şekilde kullanılması gerekiyor. Oysa mevcut durum bambaşka. Medyada kadınların ve çocukların itilip kakıldığı, aşağılandığı yetmiyormuş gibi bir de erkeklerin belinde silah taşıdığı, tekme tokat birbirlerine girdiği, tetikçilerle dolu diziler, programlar kaygı vericidir. İzleyici kitlesi denetlenemediği için çocuklar şiddet içerikli eylemleri görerek büyüyorlar. Ekranlarda izledikleri tavırları benimseyebiliyorlar. Kadının dövüldüğü, hor görüldüğü yapımlar, toplumun nezdinde şiddeti meşrulaştırıyor.”

‘Zorla Evlilik Olmaz’

Sözleşmedeki önemli detaylardan olan zorla evlilik konusunda vurgular yapan  Baykan, “Kadını istemediği bir evliliğe zorlamak suçtur. Bugün, İstanbul Sözleşmesi’ne karşı olanlar “aile kurumuna zarar verdiğini, toplumun yapısına ters düştüğünü”  iddia ediyorlar. Biz de soruyoruz:

Türk toplumunun geleneklerinde ne zamandan beri kadınları ve çocukları dövmek var? Değil el kaldırmak, bizde kadın kutsaldır. Annedir, abladır, kız kardeştir, evlattır. Yavrularımız canımızdan kıymetlidir. Çocuklarımızın tırnağına taş değse dünyaları yakarız” şeklinde konuştu.

Basın açıklamasına Kent Konseyi Başkanı Cumhur Aksan ve çalışanları, Mudanya Kadın Meclisi ve çok sayıda Mudanyalı kadın katıldı.  |  Bu haber 1946 defa okunmuştur.

MUDANYA  KATEGORİSİNDEN HABERLER

MUHTARIN ÇAĞRISI SAĞLIKLI EĞİTİME KATLI SAĞLADI

MUHTARIN ÇAĞRISI SAĞLIKLI EĞİTİME KATLI SAĞLADI Mudanya Şükrü Çavuş Mahalle Mahalle Muhtarı Şeref Şaş yaptığı çalışmalar sonucunda Şükrü Çavuş Sait Eroğlu İlkokulu...

MUDANYA’DA 9 ÖĞRETMENE “HİZMET ŞEREF BELGESİ”

MUDANYA’DA 9 ÖĞRETMENE “HİZMET ŞEREF BELGESİ” Mudanya’da 24 Kasım Öğretmenler Günü, bu yıl pandemi dolayısıyla öğrencisiz bir şekilde kutlandı.

MUDANYA'NIN GURURU NAZLI ARAS, BURSA'DA YILIN ÖĞRETMENİ SEÇİLDİ

MUDANYA'NIN GURURU NAZLI ARAS, BURSA'DA YILIN ÖĞRETMENİ SEÇİLDİ Bursa Mudanya ilçesi Cafer Yener İlkokulu İngilizce öğretmeni Nazlı Aras, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğ...

TÜRK PRYSMİAN KABLO’YA ANLAMLI ÖDÜL

TÜRK PRYSMİAN KABLO’YA ANLAMLI ÖDÜL Türk kablo sektörünün öncü firması Türk Prysmian Kablo, Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından bu ...

MUHTAR VE ESNAF ÖĞRENCİYE UMUT OLDU

MUHTAR VE ESNAF ÖĞRENCİYE UMUT OLDU Mudanya Şükrü Çavuş Mahallesi Muhtarı Şeref Şaş ve ekibinin çağrısı uzaktan eğitim uygulamasının sürdüğü korona vir...

MUDANYA ANADOLU DERNEĞİNDEN AZERBAYCAN'A DESTEK

MUDANYA ANADOLU DERNEĞİNDEN AZERBAYCAN'A DESTEK Mudanya Anadolu Kültürleri Dayanışma Derneği, Kardeş Azerbaycan'a destek amacıyla Mütareke Meydanında Başkan Se...

ATATÜRK'Ü ÖZLEMLE ANDIK

ATATÜRK'Ü ÖZLEMLE ANDIK Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 82. yıldönümünde saat...

YOL UYGULAMALARINDA ÖNCELİK KORONA

YOL UYGULAMALARINDA ÖNCELİK KORONA Mudanya ilçe emniyet müdürlüğü tarafından ilçenin değişik noktalarında yol uygulamaları yoğun olarak sürerken, kont...

MUDANYA NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ YENİLENDİ

MUDANYA NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ YENİLENDİ Nüfus işleri dışında Pasaport ve Sürücü Ehliyeti işlerinin de eklenmesiyle yükü çoğalan Mudanya Nüfus Müdürlüğü yen...

NÖBETÇİ ECZANE

HAVA DURUMU

Tüm fotoğraflar

  MUDANYA'DA BUĞDAY EKİM ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ
 

MUDANYA'DA BUĞDA

İzlenme:450

   
  MUDANYA TEKEL PARKINDA KURUYAN AĞAÇLAR YENİLENDİ
 

MUDANYA TEKEL PARKIN

İzlenme:2352

   
  MUDANYA AK PARTİDE ADAKLI GÜVEN TAZELEDİ
 

MUDANYA AK PARTİDE A

İzlenme:5324

   
  ATATÜRK'Ü ÖZLEMLE ANDIK
 

ATATÜRK'Ü ÖZLEML

İzlenme:6488

   

Tüm videolar

  BÜYÜKŞEHİR TEDBİRİ ELDEN BIRAKMIYOR
 

BÜYÜKŞEHİR TEDBİRİ E

İzlenme:732

   
  ÖĞRETMENLER ÖĞRENCİLERİ İLE SAHNEDE
 

ÖĞRETMENLER ÖĞRENCİL

İzlenme:1480

   
  BAŞKAN AKTAŞ’TAN KONYA ÇIKARMASI
 

BAŞKAN AKTAŞ’TAN KON

İzlenme:1472

   
  BURSA’DA ‘MARS 2050’ SERGİSİ
 

BURSA’DA ‘MARS 2050’

İzlenme:1920

   

SON DAKİKA Bursa Haberleri

mudanyahabercisi.com
© 2015-2016. Tüm hakları saklıdır. Sitemiz, Mudanya Gazeteciler Derneği üyesidir.
İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberlerin kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır.
Yazı, haber ve yorumlardaki düşünce ve görüşler yazarını bağlar. Tüm hakları saklıdır.