Anasayfa Video Galeri Foto Galeri Haber Ara Önemli Telefonlar Nöbetçi Eczaneler Künye İletisim
Mudanya Habercisi

İMAR BARIŞI MAĞDURLARI SESLERİNİ DUYURMAYA ÇALIŞTILARTarih 22 Ocak 2023, 22:45 Editör: Editör

İMAR BARIŞI MAĞDURLARI SESLERİNİ DUYURMAYA ÇALIŞTILAR

İmar Barışı Mağdurları Platformu Başkanı Gülbeyaz Kürklü öncülüğünde 15 Temmuz Demokrasi meydanında bir araya gelerek seslerini duyurmak amacıyla basın açıklamasında bulundular.

Başkan Kürklü açıklamasında, " Bugün imar barışı mağdurları olarak toplanma sebebimiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2018 yılında çıkarılan İmar Barışı yasasının uygulanmasından sonra çektiğimiz acıları yetkili ve etkili kişilere duyurmaktır.

Bizler bu yasa kapsamında kendi ecdadımızdan kalan mülkler ve yapılar üzerine barınmak için kendi yuvalarımızı alın terimizle yaptık. Devletin veya başkasının arazisini işgal etmedik kamuyu da asla zarara uğratmadık.

Devletimizin çıkarmış olduğu imar yasasına dayanarak E-Devlet üzerinden başvurumuzu yaptıktan sonra bize tahakkuk ettirilen ücreti de devletimizin kasasına yatırdık. Bir iki gün içinde ilgili bakanlık bizlere yapı kayıt belgesi verdi.

(Yapı Kayıt Belgemiz, Bizim Alın Terimiz)

Bu belge ile evlerimize elektrik su doğalgaz aboneliği bağladık kırsal kesimde yol olmayan yerlerde yol açma çalışmaları yaptık. Evlerin boya badana sıva vb. her türlü eksikliğini giderdik. Tabi bu arada dünyayı yakıp kavuran pandemi süreci başlar insanlar ekonomik ve psikolojik olarak zor duruma düşer kırsal kesimlere akmaya başlar. İşte tam bu sırada aylar yıllar geçtikten sonra yapı kayıt belgemize onay veren ilgili bakanlığın bizzat kendisi verilen hakların geri alınamayacağı hükmünü çiğneyerek haksız yere Yapı kayıt belgelerimizi iptal etmiştir.

Bu iptallerden sonra mağduriyetimiz yıkımlar, para cezaları ve mahkemeler ile devam etmiş, imar cezaları, gelen yıkım tebliğleri insanları hem ekonomik hem de psikolojik olarak çok yıpratmış ve yıpratmaya devam etmektedir.

Yetkililere şu soruyu sormak istiyoruz başvuru sırasında ilgili Bakanlıkça hiçbir şekilde kontrol ve denetim yapılmayan bu kadar ağır cezai müeyyideleri olan bu yasayı uygulanırken vatandaşın bilgilendirilmesi, gerekli kontrollerin yapılması, yanlışlık varsa vatandaşın uyarılması ve sonra belgelerin verilmesi veya uygun değilse iptal edilmesi gerekmez miydi?

İmar barışının son başvuru ve ödeme tarihlerinin iki defa uzatılması yanlış anlaşılmalara neden olmuş şöyle ki ödeme ile başvuru süresi uzatılınca 31.12.2017 tarihinin de uzatıldığı doğal olarak düşünülmüştür. Bakanlığın imar barışı reklam filmlerinde ve tanıtım broşürlerinde de 31.12.2017 tarih vurgusu asla yapılmamıştır. Acaba Türkiye’nin her ilinde böyle mağduriyetler yaratan bu ihmaller zinciri normal midir?

Yalan beyan nedeniyle hakkımızda suç duyurusu yapıldı ancak savcılarımız bu suçun oluşmadığını beyan ederek yalan beyanla suçlanan vatandaşlar hakkında takipsizlik kararı vermişlerdir. Bu bile yasanın bir eksikliği, yanlış anlaşılmalara kapı araladığı ve hukuka aykırı uygulamaların delili ve göstergesidir.

Evimiz Yuvamız Budur Bizim Dünyamız

Bizler bu acıların son bulması için her platformda devletimizin ilgili kurumlarına çağrıda bulunduk.

TBMM Dilekçe komisyonuna Platform başkanımız Gülbeyaz Kürklü adına dilekçe yazıp on binlerce kişinin imzasıyla bunu taçlandırdık, Cimer ‘e aynı şekilde dilekçeler yazdık, ulaşabildiğimiz siyasilere derdimizi anlattık. Âmâ bir türlü çözüm bulunmadı.

Çözüm yolunda şu ana kadar en somut adım biz İmar Barışı Mağdurları Platformunun derdini dinleyen değerli bir siyasi parti liderimizin Meclise sunduğu yasa tasarısı teklifi olmuştur ki o teklif neden bir türlü görüşülmüyor halen anlamış değiliz.

(İmar Barışı Meclise, Bir An Evvel Gelmeli)

Şunun ısrarla vurguluyoruz ki bizler rantçı, fırsatçı değiliz. Çoğumuz emekli, kendi yuvasının derdinde olan dar gelirli insanlarız. Bazılarımız belgelerinin iptal edilme haberini muhtarın yazısıyla öğrenmiş orta ve ileri yaşta olup bir kısmımız ise son başvuru

süresini gün farkıyla kaçırmış veya ücretini maddi imkânsızlık yüzünden o an ödeyememiş dar gelirli insanlarız.

Amacımız; tüm siyasi partilere, milletvekillerine, devlet kurumlarına, basın kuruluşlarına sesimizi duyurarak yaşadığımız bu sıkıntılara bir an önce çözüm bulunması için elimizden geleni yapmaktır.

Bizler devletimizi seviyoruz ve devletimizden çözüm bekliyoruz. Kendi tapulu yerlerimizde bulunan, imar barışından faydalanıp yapı kayıt belgesi aldığımız yuvalarımız için alınan yıkım kararları durdurulmalı ve hakkımızda açılan davalar, cezalar iptal edilmeli ve yeni bir düzenleme ile bu yaşanan sorunlar çözülmelidir" sözleriyle açıklamasını sonlandırdı. İmar Barışı Mağdurları Platformu daha sonra toplu olarak Kızılay kan alım merkezinde kan bağışında bulundular.  |  Bu haber 324 defa okunmuştur.

AKTÜEL.Y  KATEGORİSİNDEN HABERLER

NKT “DÜNYANIN BÜTÜN İSİMLERİ” İLE

NKT “DÜNYANIN BÜTÜN İSİMLERİ” İLE Nilüfer Kent Tiyatrosu, yeni bir oyunla daha izleyici karşısına çıktı. Karanlık bir coğrafyada sınırları zorlamanın...

MİSİ DİZİ ÇEKİMLERİNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

MİSİ DİZİ ÇEKİMLERİNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR Nilüfer Belediyesi’nin Misi’de bulunan “İpek Evi”, FOX ekranlarında yayınlanacak olan “Gülcemal” dizisinin çekimler...

SULTAN 2. MURAD HAN DUALARLA ANILDI

SULTAN 2. MURAD HAN DUALARLA ANILDI Osmanlı’nın ikinci kurucusu sayılan Çelebi Mehmed’in oğlu olarak dünyaya gelen 2. Murad Han, vefatının 572. yılında...

KONAK KÜLTÜREVİ’NDE “GÖLYAZI ESİNTİSİ”

KONAK KÜLTÜREVİ’NDE “GÖLYAZI ESİNTİSİ” Resim sanatçısı Raif Zor, Gölyazı’nın tarihi ve doğal güzelliklerini, tarama tekniğiyle yaptığı resimlerine yansıtt...

TKM’DE SANAT MÜZİĞİ GECESİ

TKM’DE SANAT MÜZİĞİ GECESİ Bursa Büyükşehir Belediyesi Orkestra Şube Müdürlüğü, Bursalıları müzikle buluşturmaya devam ediyor.

MERİNOSLULAR ANILARI YÂD ETTİ

MERİNOSLULAR ANILARI YÂD ETTİ Türkiye’nin ilk sanayileşme atılımlarından olan Merinos Fabrikası ruhunun günümüzde de yaşatılması amacıyla Bursa K...

ENDONEZYA, BURSA’DA TANITILACAK

ENDONEZYA, BURSA’DA TANITILACAK Endonezya Ankara Büyükelçiliği ve Bursa Kent Konseyi’nin destekleriyle düzenlenen Endonezya'dan bir kültür şenl...

HALE YAMANER’LE TÜRKÜ ŞÖLENİ

HALE YAMANER’LE TÜRKÜ ŞÖLENİ Bursa Büyükşehir Belediyesi Orkestra Şube Müdürlüğü Türk Halk Müziği Bölümü tarafından organize edilen konserde TRT...

TİYATROYLA TANIŞTILAR

TİYATROYLA TANIŞTILAR Ahmet Rüştü Anadolu Lisesi, sosyal etkinliklerine bir yenisini katarak, Tiyatro ile tanışma zamanı adı altında öğre...

Tüm videolar

  SULTAN 2. MURAD HAN DUALARLA ANILDI
 

SULTAN 2. MURAD HAN

İzlenme:16

   
  MERİNOSLULAR ANILARI YÂD ETTİ
 

MERİNOSLULAR ANILARI

İzlenme:14

   
 
 

"YEŞİL" UYGULAMALARI

İzlenme:14

   
  ZİRAAT ODASI ERDOĞAN YILDIZ'LA DEVAM DEDİ
 

ZİRAAT ODASI ERDOĞAN

İzlenme:14

   

HAVA DURUMU

NÖBETÇİ ECZANE

Mudanya Habercisi
© 2015-2016. Tüm hakları saklıdır. Sitemiz, Mudanya Gazeteciler Derneği üyesidir.
İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberlerin kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır.
Yazı, haber ve yorumlardaki düşünce ve görüşler yazarını bağlar. Tüm hakları saklıdır.