Anasayfa Video Galeri Foto Galeri Haber Ara Önemli Telefonlar Nöbetçi Eczaneler Künye İletisim
Mudanya Habercisi

Tarih 10 Mart 2023, 20:52 Editör: Editör mudanya

"DEPREM KAPIMIZDA SİZ NERDESİNİZ" ?

Mudanya Belediyemizin, Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından ilçe genelinde zemin ve yapı güvenliği konusunda harekete geçtiğini “ AFET STRATEJİ PLANI ” hazırlanacağını açıklamasını sevindirici bir haber olarak karşılıyor fakat Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın 2014'ten bu yana görevde olduğunu hatırlatarak yerel tarihe not düşmek istiyorum.  Harekete geçmek için 46 bin 104 vatandaşımızın daha depremde ölmesi mi gerekiyordu?

Zira Sayın başkan görevdeyken gerçekleşen ve pek çok vatandaşımızın hayatını kaybettiği depremler (24 Ocak 2020 Elazığ Depremi, 30 Ekim 2020 günü Ege depremi,) yaşandı.

Basın ve Siyaset Mekanizması Talep Etti

Her deprem sonrası basında "Mudanya Harekete geçmeli, İbret almalı, istinat duvarlarına dikkat"  başlıklarıyla haberler makaleler yayınlanarak Mudanya Belediyemizin acilen harekete geçmesi istendi. Siyasiler açıklama yaparak Başkan Türkyılmaz'a çağrıda bulundu. Cevap alınamadı.

Maalesef Sayın Başkan festivaller, kitap fuarları, havi fişek patlatmalarıyla günlerini geçirdi. Acil bir eylem planı bugüne kadar uygulamaya konulamadı.

Hatta 26 Temmuz 2020 tarihinde Mudanya'mızın Şükrü Çavuş Mahallesi'nde Su Deposu Caddesinde Sardunya Sitesi B Blok'un ana taşıyıcı kolonu kendiliğinden patladı.  9 Katlı bina tedbir amaçlı hemen boşaltıldı ve olaylı şekilde yıkıldı. Bina yıkımında güvenlik tedbirlerini bile tam olarak alamayan bir yerel belediye gördük. Zira sözde kontrollü yıkım sonucunda enkaz altında canlı aradık.

Artık Siyaset Zamanı Değil, Eylem Zamanı

Amacım bu zorlu günlerde siyaset yapmak değil. Mudanya’lı çok geç kalındığının farkında ve diken üstünde. Halkımızın oylarının hakkını vermek adına vicdanen uyarma ve hatırlatma yapma zorunluluğu hissediyorum.

Sayın Başkanın açıkladığı AFET STRATEJİ PLANI süreci en az 2 senelik bir zaman diliminde toparlanarak uygulanabilir. Sayın Başkanın “Yapacağız & edeceğiz “ söylemleriyle vakit geçirmemesini temenni ediyoruz.

Mudanya’da hangi süre içinde uygulamaya alınacağı açıklanmayan ucu açık AFET STRATEJİ PLANI öncesinde hemen, şimdi ACİL EYLEM TİMİ kurularak derhal harekete geçilmelidir.

ACİL EYLEM ÖNERİM

1-) Mudanya Belediyemiz derhal İnşaat Mühendislerinden oluşan bir ekip kurmalı bu ekiple öncelikli olarak 1999 öncesi inşa edilenler olmak üzere mevcut tüm binaların zemin ya da bodrum katlarında yer alan ana taşıyıcı kolonlarını ve tüm binaları gözle dahi olsa işinin uzmanı İnşaat Mühendislerince kontrol etmeli, gerekirse temel elektronik cihazlar kullanılarak korozyona uğramış, rutubetten artık dökülmeye başlamış, delinerek gider boruları geçirilmiş, kesilerek marketlere alan kazandırılmış, çıkma, kapama yapılmış binaları ve yıpranmış ana taşıyıcı kolonları tespit ederek gereken ne ise hemen yapmalıdır. (Tahliye, mühürleme dahil)

2-) İlçemizdeki Okullar, ibadethaneler, istinat duvarları, trafo binaları, üst ve alt geçitler, kamu binaları (Belediye Binamız dahil) için özel  bir ekip daha kurularak kısa sürede kontrolünün sağlanması. Zira ilçemizde 2 katlı olup 1934 tarihinde inşa edilmiş olan beton ve demir ömrünü tamamlamış İlkokul var.      (12 Eylül İlkokulu eski bina)

3-) Doğal afetler siyaset üstü bir mesele olup Mudanya Belediyesinin Bursa Büyükşehir Belediyesi ile deprem ve bina kontrolleri konusunda mutlaka iletişime geçerek tüm vatandaşlarımız için, tüyü bitmemiş yavrularımız için işbirliğine başlaması acil ve önemli bir husustur. Afetin siyaseti olmaz.

4-) Mudanya’da  yöneticisi olmayan apartmanlar, yönetim planı olmayan binalar tespit edilerek gerekli yasal uyarılarla apartman yönetici ve yönetim planları oluşturulmalı mutlaka deprem farkındalığı için apartman yöneticileriyle toplantılar düzenlenerek tüm apartmanlara uyarıcı, farkındalık artırıcı afişler asılmalı, deprem sırasında ana doğal gaz hattı kesici sistemi, elektrik kesildiğinde ortak alanlarında acil aydınlatma tesisatı bulunmayan apartmanlara gerekli yaptırımlar uygulanmalıdır. Yapılması için yerel yönetim tüm yetki ve gücünü çok geç olmadan kullanmalıdır. Deprem çantalarının oluşturulması için çaba gösterilmelidir.

Acil olarak devreye alınacak bu 4 madde ile kolonu patlamaya hazır, kolonu kesilmiş, çatlamış, boru geçmesi için kolonu delinmiş, rutubetten dökülmeye başlamış, demirleri ortaya çıkmış pek çok bina taşıyıcı kolunu tespit edilerek gereken önlem alınmış pek çok can kurtarılmış olacaktır.

Yapılması gerekenler sayfalar dolusu buraya eklenebilir, Mudanya Arama Kurtarma (MAK)’ ın araç ve ekip olarak genişletilerek kuvvetlendirilmesi, deprem toplanma bölgeleri, acil ihtiyaç aletleri barındıran deprem konteynerleri, vinçler, seyyar mutfaklar, gerekli hayati unsurlar belediyemizin AFET STRATEJİ PLANI içinde mutlaka olmalıdır.

Artık 46 bin 104 vatandaşımızın hayatını kaybetmiş olması nasıl bir tehlike ile karşı karşıya olduğumuzu anlamamız için yeterli olmalıdır.

Mudanyamız için hemen harekete geçilmesi elzemdir. Yapılan gözlemler ve incelemeler bile pek çok hayatı kurtaracaktır. Tüm Sivil Toplum Kuruluşları deprem konusunda yerel yönetime destek vermelidir.

Tekraren depremlerde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet acılı yakınlarına sabır, yaralılarımıza şifalar diliyorum.

Bülent ERDEN

MHP Mudanya Belediye Meclis Üyesi  |  Bu haber 138 defa okunmuştur.

Manşet  KATEGORİSİNDEN HABERLER

RAMAZAN'INIZ MÜBAREK OLSUN

RAMAZAN'INIZ MÜBAREK OLSUN ..........................

18 MART ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ'NİN 108. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

18 MART ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ'NİN 108. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI Mudanya'da 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108. yıl dönümü kutlandı.

MUDANYA ZEYTİN KOOPERATİFİ STK'LARI AĞIRLADI

MUDANYA ZEYTİN KOOPERATİFİ STK'LARI AĞIRLADI S.S. 150 Sayılı Mudanya Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Cüneyt Soylu ve Marmarabirlik Başkan Vekili Ali Yıld...

İSTİKLAL MARŞININ 102. YILI VE M.AKİF ERSOY ANILDI

İSTİKLAL MARŞININ 102. YILI VE M.AKİF ERSOY ANILDI İstiklal Marşının kabulünün 102. yılı ve yazarı M. Akif Ersoy’u anma programı Mudanya Mudanya Sami Evkuran Anadolu ...

MUDANYA'DA PAZARYERİ İNŞAATINDAN LAHİT ÇIKTI

MUDANYA'DA PAZARYERİ İNŞAATINDAN LAHİT ÇIKTI Mudanya Belediyesi kapalı pazar yeri inşaatı çevre düzenlemesi sırasında eksvatörün kepçesine takılan taşın altında...

MUHTARLAR ADIYAMAN'DAN DÖNDÜLER

MUHTARLAR ADIYAMAN'DAN DÖNDÜLER Mudanya Muhtarlar Dernek Başkanı Levent Aşçı, Nedim Oruç, İsmail Hakkı Erten ve Selma Yarar'dan oluşan ekip, K...

MARMARABİRLİK’TEN ERKEN ÖDEME

MARMARABİRLİK’TEN ERKEN ÖDEME Marmarabirlik, 2022/2023 iş yılı ürün alım kampanyasında aldığı ürün bedellerinin kalan yarısının karşılığı olarak ...

HAVA DURUMU

NÖBETÇİ ECZANE

Mudanya Nöbetçi Eczane

9 Mart Perşembe tarihli nöbetçi eczaneler.

İnci Eczanesi
: 02245440691
: Halitpaşa Mah. Ziraat Cad. No:12 Mudanya

09.03.2023 18:00 / 10.03.2023 08:30

Tüm videolar

  BAŞKAN AKTAŞ, TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTI
 

BAŞKAN AKTAŞ, TECRÜB

İzlenme:24

   
  MUTFAKTA FARK YARATAN ÖZEL ŞEFLER
 

MUTFAKTA FARK YARATA

İzlenme:26

   
  PERDE ÇOCUKLAR İÇİN AÇILDI
 

PERDE ÇOCUKLAR İÇİN

İzlenme:40

   
  108 YILDIR AYNI GURUR
 

108 YILDIR AYNI GURU

İzlenme:50

   

Mudanya Habercisi
© 2015-2016. Tüm hakları saklıdır. Sitemiz, Mudanya Gazeteciler Derneği üyesidir.
İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberlerin kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır.
Yazı, haber ve yorumlardaki düşünce ve görüşler yazarını bağlar. Tüm hakları saklıdır.