Anasayfa Video Galeri Foto Galeri Haber Ara Önemli Telefonlar Nöbetçi Eczaneler Künye İletisim
mudanyahabercisi.com

SAADET PARTİSİ ÜRETİCİNİN ZARARININ KARŞILANMASINI İSTEDİTarih 23 Şubat 2021, 16:20 Editör: Editör MUDANYA HABERCİ

SAADET PARTİSİ ÜRETİCİNİN ZARARININ KARŞILANMASINI İSTEDİ

Saadet Partisi Bursa İl Mahalli İdarelerden sorumlu başkan yardımcısı İbrahim Özacar, Mudanya’da soğuktan yanan zeytin ağaçları için üreticilerin sorunlarını görüşmek üzere ilçe Tarım Müdürü ve Ziraat Odası başkanını ziyaret etti.

 Dünyanın en kaliteli sofralık zeytinlerinin Yetiştirildiği Mudanya  ilçesinde aşırı soğuktan dolayı binlerce zeytin ağacı yandı.  İlgililerden edindiğimiz bilgilere göre hasar yüzde 90'ları buldu. 

Saadet Partisi Mudanya İlçe Teşkilatımızın hazırladığı program çerçevesinde, Mudanya ilçemizde çeşitli ziyaretlerde bulunduk. İlçe başkanımız sn. Saim Sakin ve yönetim kurulu üyelerimizle birlikte kar ve don sebebi ile zarar gören çiftçilerimizin sorunlarını birinci ağızdan dinlemek ve çözüm yolları üretmek için, ilçe tarım müdürü Sn. Ergin Karadağ, Mudanya ziraat Odası Başkanı Sn. Erdoğan Yıldız ve bazı zeytin üreticisi vatandaşlarımızla yaşanan afeti konuştuk. 

Soğuktan Yanan Ağaçlar Yüzde Doksan 

İlçe tarım müdürlüğü, ziraat odası, üretici kooperatiflerinden edindiğimiz bilgilere göre, bölgede yoğun kar ve don sebebi ile yanan ağaçların  ve zararın  ön hazırlığı yapılarak raporlar halinde gerekli mercilere sunulmuş. Yapılan ön çalışmada yanan ağaç sayısının çok yüksek olduğu, yüzde yetmiş ile doksan arası yanma söz konusu olduğu açıklandı.

 Neredeyse tek geçim kaynakları zeytincilik ve incir yetiştiriciliği olan Mudanya ilçesindeki çiftçilerimiz, kuraklık, dolu, sinek ve bölgede ilk defa karşılaşılan mor hastalık denilen hastalıktan dolayı var olma mücadelesi verirken, son olarak yaşanan kar ve don sebebi ile yanan ağaçlardan en az  3 yıl mahsul alınamayacak. 

Yaptığımız ziyaretlerde ilgililere bazı önerilerimiz oldu. Soğuk ve don sonucu zeytin ağaçlarının kuruduğu bölgelerde bölgenin iklim ve arazi yapısı dikkate alınarak meyve ağaçlarında, çeşitliliğe gidilmesi önerisinde bulunduk, önerimiz gerek üreticiler gerek ziraat odası tarafında uygulanabilir bir öneri olarak desteklendi. 

Soğuktan Zeytin Ağaçları Yanan Üreticiye Faizsiz Kredi Verin

Siyasi iktidara sesleniyoruz,  ihmaliniz ve bilinçsiz tarım politikanız bölge tarımını yok olma noktasına getirdi.  Vakit nutuk vakti değil, icraata geçin, nutuktan öteye geçin, şehir merkezindeki yüzbinlerce işsiz ordusuna yenilerini eklemek  istemiyorsanız, istihdam için, üretim için var olma mücadelesi veren üreticilerimize  destek verin. Köylümüze faizsiz kredi imkânı sağlayın, borçlu üreticilerimizin borçlarını  erteleme imkanı sunun. Üreticinin kendisini idame edebilmesi için devlet desteği keyfi değil zaruridir.  

Mudanya Esnafı Endişeli

Mudanya ve çevre ilçelerimizde yaşanan yoğun kar ve don sebebi ile mağdur olan zeytin üreticisi, çiftçilerimizin mağduriyeti giderilmez ise zarar gören sadece zeytin üreticileri değil bir yıldır pandemi  sebebi ile var olma mücadelesi veren Mudanya esnafı kepenkleri indirmekle karşı karşıya kalabilir.

Kadim beldenin emekli beldesi olarak anılması, doğrusu bizi ziyadesi ile üzmektedir bu ilçeye yazık olur.

Yüzyıllarca çeşitli medeniyetlere tanıklık etmiş, Payitaht şehir Bursa’mızın kadim ilçelerinden biri olan Mudanya, Evliya Çelebinin hatıralarında önemli yer almaktadır.

Ünlü gezgin, Gurbet diyarında ilk Cuma namazın nasip olduğu, denizinden geniş ve güvenli liman iskelesi, düzenli gümrüğünden övgüyle bahseder. Ayrıca hoş kazadır. Su ve havası çok güzeldir, inciri, üzümü şırası meşhurdur. Hele sirkesi bütün dünyaya dağıtıldığından İnişehire dar-ül hail, sirke yeri denir.

Gel gör ki, kadim tarihi onca zenginliği içinde barındıran, bu güzide ilçemizin elinde kalan tek geçim kaynağı zeytin üretimi, bunu da kaybederse yazık olur" dedi.  |  Bu haber 5476 defa okunmuştur.

SİYASİ  KATEGORİSİNDEN HABERLER

"MUDANYA STK’LARLA 'DEVA' BULACAK"

DEVA Partisi Mudanya Kurucu İlçe Başkanı Ekonomist Dr. Dilek Durak ve yönetimi, ilçe merkezi ve kırsalında saha çal...

İYİ PARTİ RAMAZAN YARDIMI İÇİN ESNAFI SEÇTİ

İYİ PARTİ RAMAZAN YARDIMI İÇİN ESNAFI SEÇTİ İYİ Parti Mudanya İlçe Başkanlığı, Başkan Hüseyin Hatipoğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri, hayırseverlerin katkılarıyl...

FATİH ERBAKAN YENİDEN REFAH DEDİ

FATİH ERBAKAN YENİDEN REFAH DEDİ Refah Partisi Genel Başkanı Merhum Necmettin Erbakan'ın oğlu Dr. Fatih Erbakan siyasi arenada var olduğunu, yaş...

İYİ PARTİDEN ARTVİN VE ERZURUMLULARA ZİYARET

İYİ PARTİDEN ARTVİN VE ERZURUMLULARA ZİYARET İYİ Parti Mudanya İlçe Yönetimi olarak, Mudanya Güzelyalı Artvinliler Yardımlaşma ve Kültür Derneğini ve Mudanya Gü...

İYİ PARTİ ŞEHİT AİLESİNİ ZİYARET ETTİ

İYİ PARTİ ŞEHİT AİLESİNİ ZİYARET ETTİ İYİ Parti Mudanya İlçe Başkanlığı "Şehitler Haftası" nedeniyle Mudanya'da Şehit ailesini ziyaret ederek duygula...

"MUDANYA'DA ÇÖZÜMÜN 'DEVA'SI OLACAĞIZ"

Ali Babacan liderliğindeki Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi, Mudanya'da Maliyet ve Bütçe Uzmanı İktisat Öğret...

İSKELE MEYDANINDAKİ, ATM’LERE ULAŞMAK ZOR

İSKELE MEYDANINDAKİ, ATM’LERE ULAŞMAK ZOR Mudanya İYİ Parti Teşkilat Başkanı Efraim Pala yaptığı açıklamasında, iskele meydanında, Hükümet binası yanındaki b...

İYİ PARTİ İLÇE TARIMA KONUK OLDU

İYİ PARTİ İLÇE TARIMA KONUK OLDU İYİ Parti Mudanya İlçe Başkan Başkanı Hüseyin Hatipoğlu, Teşkilat Başkanı Efrayim Pala, Tarım Politikaları Başkanı ...

MHP MUDANYA'DAN KÜTÜPHANE HAFTASI FARKINDALIĞI

MHP MUDANYA'DAN KÜTÜPHANE HAFTASI FARKINDALIĞI MHP Mudanya İlçe Başkanlığı "Kütüphane Haftası" günlerinde farkındalık oluşturmak ve Mudanyalıları kitap okumaya t...

HAVA DURUMU

NÖBETÇİ ECZANE

Tüm fotoğraflar

  TAM KAPANMADA MUDANYA KAYMAKAMLIĞINDAN 2 BİN 152 HANEYE YARDIM
 

TAM KAPANMADA MUDANY

İzlenme:44

   
  KOALAS HAYVAN DOSTU CAFE
 

KOALAS HAYVAN DOSTU

İzlenme:168

   
  MUDANYA'DA PEŞ PEŞE ÇIKAN YANGINLAR KORKUTTU
 

MUDANYA'DA PEŞ P

İzlenme:74

   
  TAM KAPANMADA MUDANYALI  GENÇLER
 

TAM KAPANMADA MUDANY

İzlenme:92

   

Tüm videolar

  ZABITADAN VATANDAŞA KART16 İLE ALIŞVERİŞ DESTEĞİ
 

ZABITADAN VATANDAŞA

İzlenme:26

   
  EVLİYA ÇELEBİ'NİN 'DARUL HAL'İ MUDANYA HAK ETTİĞİ KONUMA GELECEK
 

EVLİYA ÇELEBİ'Nİ

İzlenme:38

   
  TAM KAPANMADA MUDANYA KAYMAKAMLIĞINDAN 2 BİN 152 HANEYE YARDIM
 

TAM KAPANMADA MUDANY

İzlenme:32

   
  SİNEKLE MÜCADELE HIZ KESMİYOR
 

SİNEKLE MÜCADELE HIZ

İzlenme:20

   

mudanyahabercisi.com
© 2015-2016. Tüm hakları saklıdır. Sitemiz, Mudanya Gazeteciler Derneği üyesidir.
İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberlerin kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır.
Yazı, haber ve yorumlardaki düşünce ve görüşler yazarını bağlar. Tüm hakları saklıdır.