Anasayfa Video Galeri Foto Galeri Haber Ara Önemli Telefonlar Nöbetçi Eczaneler Künye İletisim
Mudanya Habercisi

MESS GRUP TİS'TE UYUŞMAZLIK TUTANAĞI TUTULDUTarih 25 Kasım 2023, 14:46 Editör: Editör HAKKI OVATMAN

MESS GRUP TİS'TE UYUŞMAZLIK TUTANAĞI TUTULDU

28 Eylül günü başlayan MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde yapılan beşinci toplantıda anlaşma sağlanamamasıyla  Uyuşmazlık Tutanağı tutulması üzerine Mudanya'da bulunan Prysmian Fabrikasında Sendika Baş Temsilcisi Ekrem Şaş vardiya çıkışı çalışanlara açıklama yaptı.

Sendika Baş Temsilcisi Ekrem Şaş yaptığı açıklamasında, "28 Eylül günü başlayan MESS Grup Toplu Iş Sözleşmesi görüşmelerinde bugün (22 Kasım 2023) yapılan beşinci toplantıda anlaşma sağlanamadı ve Uyuşmazlık Tutanağı tutuldu. Süreç arabulucu ile devam edecek.

Sendikamızın T15 teklifi 85 ana madde. 7 geçici madde, 13 ek madde ve yönetmeliklerden oluşmaktadır. Yapılan toplam 5 toplantıda; 39 ana madde, 2 geçici madde, 5 ek madde kabul edilirken, 45 ana madde, 5 geçici madde, 7 ek madde olmak üzere toplam 59 madde ve bazı yönetmelikler için Uyuşmazlık Tutanağı tutuldu.

Bugüne kadar değişiklik önerdiğimiz hiçbir madde kabul edilmemiştir. Dolayısıyla MFSS, bugüne kadar hiçbir talebimiz kabul etmemiştir.

Diğer yandan değişiklik önermediğimiz bazı maddeler bile kabul edilmemiş, tersine MFSS tarafından karşı teklifler verilerek, mevcut haklar geriye götürülmek istenmiştir. MESS tarafından bugün yapılan toplantıda, bilinci 6 aylık dönem için yüzde 35 oranında ücret zammı teklif edildi. 6 aylık resmi enflasyon oranı ise yüzde 30,05'dir. Dolayısıyla yapılan teklif gerçekle uzaktan yakından ilgisi olmayan resmi enflasyonun sadece 5 puan üzeridir. Diğer altışar aylarda ise enflasyon oranında zam önermiştir. Sendikamızın ücret zammı talebi ortalama ücrette ilk 6 aylık dönem için yüzde 140,5'dir.

MESS, sosyal haklarda da yüzde 65 oranında (1 Eylül 2021 öncesindeki 1 yıllık dönemde gerçekleşen resmi enflasyon oranı yüzde 58,94111r) artış teklif etti. Sendikamızın sosyal haklara ilişkin teklifi ise ortalaması yüzde 450'dir. MESS, sosyal haklarda ilgili herhangi bir ilave teklifi kabul etmeyeceğini belirtmiştir.

MESS'in tekliflerinin kabul edilmesi hiçbir biçimde mümkün değildir. Bu teklif metal işleriyle alay etmek demektir. Hemen her toplantıda MESS yetkililerine de belirttiğimiz gibi metal İşçileri açlık ve sefalet ücretlerini asla kabul etmeyeceklerdir. MESS, bu teklifiyle metal işçilerine açlık ve sefaleti reva görüyor. İnsana yaşayacak bir ücret ve çalışma koşullan hakkımızdır ve bunun için mücadele etmekten geri durmayacağız.

Resmi enflasyonun hiçbir gerçekliğinin olmadığı ortadadır. Dolayısıyla, resmi enflasyonu referans alarak teklif edilen ücret artışlarının kabul edilmesi söz konusu olamaz, İşçiler sürekli yoksullaşmakta ve reel ücret kaybı giderek artmaktadır. Başta ücret zammı olmak üzere, teklif ettiğimiz tüm maddeler işçilerin en doğal haklandır. İşverenler, yüksek oranlı katlar etmeye devam etmektedir.

Biz yoksullaşırken İşverenler karlarına kar kalmaya devam ediyorlar. Taleplerimizin fazlasıyla karşılayacak üretim ve karlık& yaşandığı bir dönemdeyiz. Şimdi sıra metal patronlarındadır. İşçilerin emeklerinin karşılığının ödenmesinin, taleplerinin karşılığının verilmesinin zamanı gelmiştir.

Sendikamızın yetkili kurulları en kısa süre içerisinde toplanarak gelişmeleri değerlendirecek ve toplu sözleşme sürecine yönelik mücadele kararları alacaktır" denildi.


  |  Bu haber 630 defa okunmuştur.

Mudanya  KATEGORİSİNDEN HABERLER

TAVUK DÜNYASI MUDANYA’DA AÇILDI

TAVUK DÜNYASI MUDANYA’DA AÇILDI Türkiye’de adını “Tavuk Dünyası” olarak tanıtan ve tavuk menüsünde farklılık getirerek yeni bir lezzetle tanıştıran...

PRYSMİAN İŞÇİLERİNİN SENDİKAL HAK MÜCADELESİ

PRYSMİAN İŞÇİLERİNİN SENDİKAL HAK MÜCADELESİ Prysmian işçileri önceki gün sendikal hakların mücadelesi için fabrika içinde gerçekleştirilen eylemde yürüyüş yapa...

BELEDİYE İŞ MERKEZİNDE ENDİŞE HAKİM

BELEDİYE İŞ MERKEZİNDE ENDİŞE HAKİM Mudanya Belediye İş merkezinde ikamet eden esnaf ve konut sahipleri deprem enişesiyle yaşamak istemiyor. Bu sebeple...

MÜFÜTÜLÜKTEN FİLİSTİN İÇİN KERMES

MÜFÜTÜLÜKTEN FİLİSTİN İÇİN KERMES Mudanya Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Mudanya Şubesi tarafından Eğitim ve Kültür Merkezi ile Hasanbey Kur-an k...

MUDANYA’DA SELDEN MAHALLER ETKİLENDİ

MUDANYA’DA SELDEN MAHALLER ETKİLENDİ Mudanya Hasanbey Mahallesi İşbilen sokak gece yağan kuvvetli yağış sonrası adeta dereye döndü, Büyükşehir, BUSKİ ve...

MUHTAR ŞAŞ "ÖNCE GÜVENLİK"DEDİ

MUHTAR ŞAŞ Bursa Büyükşehir Belediyesi Muhtar Şeref ŞAŞ'ın talebi üzerine Şükrü Çavuş Mahallesi Su Deposu Caddesine Hız Tü...

MÜFTÜ ÖZLER'DEN KUR'AN KURSU ÖĞRETİCİLERİNİ AĞIRLADI

MÜFTÜ ÖZLER'DEN KUR'AN KURSU ÖĞRETİCİLERİNİ AĞIRLADI Mudanya Müftüsü Dr. İbrahim Özler, bir araya geldiği Kur'an Kursu Öğreticilerinin "Öğretmenler Günü"nü kutladı.

MÜFTÜ ÖZLER’DEN “24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNܔ MESAJI

MÜFTÜ ÖZLER’DEN “24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNܔ MESAJI Mudanya Müftüsü Dr. İbrahim Özler, 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle bir mesaj yayımladı.

SAĞLAM MUHTARDAN KÜLTÜR HİZMETİ

SAĞLAM MUHTARDAN KÜLTÜR HİZMETİ Mudanya Hasanbey Mahallesi Muhtarı Vezir SAĞLAM, hizmette sınır tanımayan kişiliğiyle her türlü hizmetin takipçisi ...
HAKKI OVATMAN HAKKI OVATMAN
YILIN YENİSİ HOŞ GELDİN

HAVA DURUMU

NÖBETÇİ ECZANE

Mudanya Nöbetçi Eczane


Tüm fotoğraflar

  MUDANYALI KARATECİLER KUŞAKLARINI YENİLEYEREK TERFİ ETTİLER
 

MUDANYALI KARATECİLE

İzlenme:2518

   
  GİRİTYALILAR HÜNERLERİNİ SERGİLEDİLER
 

GİRİTYALILAR HÜNERLE

İzlenme:2718

   
  MUDANYA CAFER YENER İLKOKULU POLONYA’YI FETHETTİ
 

MUDANYA CAFER YENER

İzlenme:3382

   
  RAMAZAN ETKİLİKLERİ
 

RAMAZAN ETKİLİKLERİ

İzlenme:7132

   

Tüm videolar

  İYİ PARTİ ERKAN CAN ADAY ADAYLIK AÇIKLAMASI
 

İYİ PARTİ ERKAN CAN

İzlenme:518

   
  MİLLET KÜTÜPHANESİ ARTIK 24 SAAT AÇIK
 

MİLLET KÜTÜPHANESİ A

İzlenme:602

   
  BURSA’DA TRAFİK, YAYALARA GÖRE TASARLANIYOR
 

BURSA’DA TRAFİK, YAY

İzlenme:1230

   
  TAVUK DÜNYASI MUDANYA’DA AÇILDI
 

TAVUK DÜNYASI MUDANY

İzlenme:624

   
  •  
  •  

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.

Mudanya Habercisi
© 2015-2016. Tüm hakları saklıdır. Sitemiz, Mudanya Gazeteciler Derneği üyesidir.
İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberlerin kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır.
Yazı, haber ve yorumlardaki düşünce ve görüşler yazarını bağlar. Tüm hakları saklıdır.