ÇOCUK TADINDA KURBAN BAYRAMI - FARKLI BAKIŞ - mudanyahabercisi.com
Anasayfa Video Galeri Foto Galeri Haber Ara Önemli Telefonlar Nöbetçi Eczaneler Künye İletisim
mudanyahabercisi.com
FARKLI BAKIŞ

ÇOCUK TADINDA KURBAN BAYRAMI

10 Ağustos 2019, 18:34

FARKLI BAKIŞÇocukken gördüğüm bayramlar nerede? Hani mübarek ellerini öpüp, koklayıp yüzüme sürdüğüm, hayır dualarını aldığım nur yüzlü büyüklerimi mutlu ettiğim bayramlar hani?

Kapılarımızı çalıp elimizi öpen güleç yüzlü çocuklarım, bayram yerlerinde oyuncakların keyfine kendini kaptırmış, çağlayan pınarlar gibi çığlıklarını duyduğum çocuklarım nerede? Keseceği kurbandan kaç kilo et çıkar hesabı yerine kazanılan sevapları bize anlatmayı vazife edinip kurbanın kanını alnıma sürüp bu adetlerin daim olmasını arzu eden ebeveynlerim nerede?

Hani ya o özlem, gurbetten gelecekleri daha arife gününden geleceklerini düşünüp her kapı çaldığında gelenler onlar mı diye hop oturup hop kalktığımız yakınlarımız nerede? Ya o tatlar, tekbir sesleriyle kesilip parçalara ayrılan kurbanın sakatat ve ciğerlerinden doğrayıp ta ailece kapışırcasına yenilen kavurmanın lezzeti tadı nerede? Tepsiler içinde komşulara dağıtılan kurban eti parçalarını her verdiğimiz komşuların hayır duaları nerde? Kaygısız ve içim rahat haftalar öncesi her gün, her saat babamdan sorduğum bayramlar hani? Nur yağan geceler, gündüzler nerde? Neşesini paylaştığım öksüzler dost yollar, dost evler, dost yüzler nerde, huzura erdiğim bayramlar hani?

Kar çiçegim solmuş kar yatağımda uykular haram olmuş, hüzünlü yüzlerin kahırlı bakışlarını hissettikçe yüreğimde. Arife gecesi yer yatağında üstüme serdiğim, yastığımın altına sakladığım bayramlıklarım, babamın hadi bayram namazına diye seslenişini özlediğim bayramlar hani? İki mahalle öteden manileri ve davulunun sesini duyup ta peşine düştüğümüz davulcunun sevgi dolu sözcüklerinin süslediği bayramlar nerde? Bayram demek takvimdeki yazı mı? Bayram hasret, bayram ağrı, sızı mı? Yüreğimi ardına kadar açıp, gözlerimi yumarak özüne girdiğim bayramlar hani?

Bayram af günüdür, barış günüdür, bayramlar rahmete giriş günüdür bayramlar Hak menzile varıp gönül alma günüdür, gönlümü verdiğim bayramlar hani?

Hepsi şuramda tam yüreğimin üstünde, ilk günkü coşkusunda aynı tazeliğinde paylaşmaya hazır bekliyor. Gelgelelim yüreğimdeki coşkumu burnumdan getirmek için hali hazırda bekleyen öyle bir bela var ki kapımda ne insan diyor, ne kadın ne çoluk çocuk nede yaşlı muhtaç. Fakiri fukarayı bilmez, yüreğinde kin ve nefret, gözleri paradan, petrolden başka şeyi görmeyen ağzında salyaları savaş çığlıkları atıp eski bayramlarımızı aratır hale getirmeye çalışanları lanetliyorum, kınıyorum.

Ne olursa olsun, kim olursa olsun ağzımızın tadını tuzunu, gönlümüzün muradını, yuvamızın mutluluğunu; Bu kurban Bayramımızın adetlerini ve geleneklerimizi bozmasına müsaade etmeyelim. Dilerim ki çocukluğunuzdaki bayramlarının neşesinde bir bayram geçirirsiniz.

Huzur, Barış ve Mutluluk içinde nice bayramlara.

Bu haber 324 defa okunmuştur.

NÖBETÇİ ECZANE

HAVA DURUMU

Tüm fotoğraflar

  İNİSİYATİF PLATFORMU MUDANYA İÇİN TOPLANDI
 

İNİSİYATİF PLATFORMU

İzlenme:292

   
  MUDANYA’DA SORUNLAR ÇÖZÜMÜN ARİFESİNDE
 

MUDANYA’DA SORUNLAR

İzlenme:238

   
  MUDANYALI KIBRIS GAZİSİ TÖRENLE EBEDİYETE UĞURLANDI
 

MUDANYALI KIBRIS GAZ

İzlenme:132

   
  “GENÇ KARDEŞİM SENSİZ OLMAZ” MUDANYA BULUŞMASI
 

“GENÇ KARDEŞİM SENSİ

İzlenme:128

   

Tüm videolar

  USTA'DAN 2019 YILI DEĞERLENDİRMESİ
 

USTA'DAN 2019 YI

İzlenme:28

   
  İKİ HAFTA SONRA SOKAKTA KALACAKLAR
 

İKİ HAFTA SONRA SOKA

İzlenme:82

   
  45 YILDIR PENÇE YAPIYOR
 

45 YILDIR PENÇE YAPI

İzlenme:134

   
  MUDANYA POLİSİNDEN KAÇAK İÇKİ OPERASYONU
 

MUDANYA POLİSİNDEN K

İzlenme:244

   

SON DAKİKA Bursa Haberleri

mudanyahabercisi.com
© 2015-2016. Tüm hakları saklıdır. Sitemiz, Mudanya Gazeteciler Derneği üyesidir.
İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberlerin kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır.
Yazı, haber ve yorumlardaki düşünce ve görüşler yazarını bağlar. Tüm hakları saklıdır.